En Yaşlı Galaksi EGS8p7


07 Eylül 2015 Pazartesi 11:10
En Yaşlı Galaksi EGS8p7

California Teknoloji Enstitüsü’nün (Caltech) uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni galaksileri keşfetme projesi sonunda meyvelerini vermeye başladı.

Caltech’in başını çektiği grup büyük bir başarıya imza atarak Dünya’ya en uzak ve en yaşlı galaksiyi keşfetmeyi başardı.

Evrenin en yaşlı galaksisi; EGS8p7

Azi Zitrin ve Richard Ellis’in öncülük ettiği grup, evrenin oluşumunda büyük etkisi olan “Big BangBüyük Patlama” olayından yalnızca 600 milyon yıl daha genç olan bir galaksi keşfettiklerini açıkladı.

13.6 milyar yaşında olduğu düşünülen ve EGS8p7 ismi verilen galaksi, Dünya’ya en uzak galaksi olma özelliğini de taşıyor.

Zitrin ve Ellis, hali hazırda EGS8p7’nin milyarlarca yıl önce yok olmuş olabileceğinin de altını çiziyorlar.

15-09/07/egs8p7.jpg

Bilim adamları daha önce yaptıkları açıklamalarda ilk galaksilerin Büyük Patlama’dan 500 milyon ile 1 milyar yıl sonra oluşmaya başladıklarını belirtmişlerdi. Evrenin ilk patlamadan sonra yoğun bir toz bulutuyla kaplı olduğunu belirten bilim adamları, ışığın hareket edebilmesi için en az 380 bin yıllık bir süreye ihtiyaç olduğunu, galaksilerin oluşumunun da bu süreden sonra başladığını tahmin ediyorlar.

Galaksilerin yaşı nasıl tespit ediliyor?

Galaksilerin yaşlarının tespit edilmesi olayı ise tamamen teorik bir bilgi. Yani bu teorinin kesinlikle işe yaradığını söylemek mümkün değil. Fakat bilim adamlarının büyük bir bölümü bu teorinin galaksilerin yaşlarını bulmak için yeterli olduğunu savunuyor.

Galaksilerin yaşlarının tespiti esnasında, bu galaksilerden yayılan radyasyondan faydalanılıyor. Galaksilerin oluşum sürecinde, hidrojen gazı ile yüklü parçacıkların etkileşime girmesi sonucu bir iyonlaşma oluşmuş. Bu iyonlaşma, galaksilerdeki radyasyonun yayılmasını ve böylece galaksilerin yaşlarının da tespit edilmesini mümkün hale getirmiş.

15-09/07/galaksi.jpg

Şu anda evrenin en yaşlı galaksisi ünvanını taşıyan EGS8p7, Dünya’dan milyarlaca ışık yılı uzakta bulunuyor. Zaten Zitrin’in EGS8p7’nin milyarlaca yıl önce yok olmuş olabileceği teorisi de buna dayanıyor. Şöyleki 1 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksi, yok olmadan 1 milyon yıl önce aşırı radyasyon yaymaya başlarsa, dünyadan da görünmeye başlar. Fakat bu ışığın Dünya’ya ulaşması 1 milyar yıl süreceğinden, gezegen yok olduktan 999 milyon yıl sonra bile biz onu hala görebiliriz.

Sonuç olarak evren dipsiz bir kuyu gibi olsa da insanoğlunun gidebileceği yerler çok kısıtlı diyebiliriz. Şu anda keşfedilmiş birçok galaksi olsa da, bilimkurgu oyun ve filmlerinde sıkça rastladığımız “solucan geçidi” diye adlandırılan geçitleri keşfedemedikçe, Samanyolu’ndan dışarı çıkmamız çok zor görünüyor.

:: Sizce Dünya benzeri başka gezegenlerde keşfedilecek mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

İşte bu osman bana bunlarla gel 🙂 sizleri seviyorm 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

samanyolu içinde çok yere gidebiliriz mi demek oluyor şimdi bu 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Voyager'la bile daha Samanyolu'nun dışına çıkamadık hocam (uzay terimiyle daha henüz 889 ışık dakikası gitmişiz komediye bakarmısınız :)), kendimize en uzak galaksi'yi keşfetsek ne fayda 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Insan düşününce çok qarip ***** galaksi var ve her qalakside binlerce ***** hangi canlıların olduğu nasıl yaşadıkları insanlara teknoloji ilerlemedikce soru işareti olarak kalacakdir.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Hiç bir insanın ömrü yetmeyecekdir oraya ***** araçlarınin hizlari saatde 300 000 km hıza yetmeyene kadar

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

vay be uzay bilimleri farklı bir yer…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

telefon haberleri sıkıyor artık bu tarz haberler iyi geliyor

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

İnanmayın gavurların haberlerine. Onların ilmi azdır atıp tutuyorlar işte yersen

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Saniyede 300 000 km yol kat eden ışık bile milyarlarca sene sonra ulaşırsa =) hız nasıl göreceli bir kavramsa görmek de göreceli bir kavramdır =) görüyorum öyleyse fotonuma kavuştum =)

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

samanyolunun dışına çımkmakmı:) ,sen önce güneş sisteminden bi çık önce ha ha ha ha

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Abi sen git iphone açılışı yap

" En Yaşlı Galaksi EGS8p7 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Yaşlı Galaksi EGS8p7 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Yaşlı Galaksi EGS8p7 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi