EPDK’dan elektrikli araç sahiplerine müjde!


23 Kasım 2017 Perşembe 19:00
EPDK’dan elektrikli araç sahiplerine müjde!

Günümüzde elektrikli araçlar hızla yaygınlaşmaya devam ederken, şarj istasyonu konusunda özellikle ülkemizde büyük eksiklikler bulunuyor. Elektrikli araç sahipleri ülkemizde hızlı şarj istasyonlarının azlığından yakınırken, EPDK’nın bu konuda bir çalışmaya imza atacağı ortaya çıktı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, ülkemizde elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, uzun süredir üzerinde çalıştığı Elektrikli Araçlar Şarj İstasyonuna İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı‘nı kamuoyu ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Binden fazla elektrikli araç Türkiye trafiğinde!

Yeni taslağa göre, araç şarj istasyonu kurmak isteyen şirketler lisans veya önlisans alma uygulamasına tabi tutulmayacak. Ayrıca, firmalar şarj istasyonu için elektrik dağıtım şirketlerine bağlantı başvurusu yapabilecek.

Tüm elektrikli araçlara hizmet verebilecek olan şarj istasyonu sahipleri, kar amaçlı olmamak üzere elektrik satışı yapabilecek ve bunu elektrik dağıtım şirketine bildirecek. Üretim ve tedarik lisansı sahibi olan şirketler ise araç şarj istasyonları aracılığıyla ikili anlaşmalar üzerinden elektrik satabilecek.

Şirketlerin, şarj istasyonlarıyla ilgili tüm kapatma, devir ve isim değişikliği işlemlerini ilgili elektrik dağıtım şirketine bildirmeleri gerekecek.

Tüm bunların yanı sıra, Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu verilerine göre, Nisan ayı itibarıyla Türkiye trafiğinde binin üzerinde elektrikli araç var. Maalesef, ülkemizde bulunan elektrikli araçların sayısı şu anda trafikte olan diğer araçlar ile kıyaslandığında, çok çok düşük seviyede.

:: EPDK’nın araç şarj istasyonları için hazırladığı yeni taslak hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" EPDK’dan elektrikli araç sahiplerine müjde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere EPDK’dan elektrikli araç sahiplerine müjde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda EPDK’dan elektrikli araç sahiplerine müjde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!