Okunma

Ericsson’dan 3G’de Hız Rekoru


01 Nisan 2009 Çarşamba 12:13
Ericsson’dan 3G’de Hız Rekoru

Ericsson, kendisine ait olan HSPA dünya rekorunu bir kez daha kırmaya hazırlanıyor. HSPA çoklu taşıyıcı özelliğine sahip MIMO teknolojisini kullanarak, saniyede 56 Mb veri transfer oranına ulaşılan uygulama, 1-3 Nisan tarihlerinde Las Vegas’da düzenlenen CTIA Wireless Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Uygulama, mobil genişbant deneyimini farklı bir boyuta taşıyan HSPA’in gelişimi için önemli bir adım olarak görülüyor.


Ericsson, 3G’de kendi hız rekorunu tekrar kırmaya hazırlanıyor.

Ericsson’un bu hıza ulaşabilmesinin altında yatan sır, çoklu giriş-çoklu çıkış (MIMO) ve çoklu taşıyıcılı HSPA teknolojisinin  bileşimine dayanıyor. MIMO, en yüksek veri hızlarına ulaşmayı sağlarken, spektral verimliliği artırıyor. Bu da daha yüksek şebeke kapasitesini beraberinde getiriyor.

Rekor Denemesi CTIA Wireless’da

Rekor uygulaması, Ericsson’un HSPA özellikli mobil genişbant router’ının konsept tasarım versiyonu ile gerçekleştirilecek. Genişbant erişime ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilen bu ürün, aynı mobil genişbant bağlantıyı birden fazla kullanıcıya paylaştırarak bağlantının daha verimli kullanılabilmesini sağlıyor.

Standardize edilmekte olan HSPA çoklu taşıyıcı teknolojisine sahip MIMO’nun, 2010 yılından itibaren ticari kullanıma sunulması planlanıyor. Ericsson, hızı 42 Mbps’e kadar çıkabilen çoklu taşıyıcılı teknolojinin ticari kullanımını 2009 yılı sonu itibariyle destekleyecek. Ericsson, bu hızdaki başarılı bir uygulamayı Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleştirilmişti.

:: Bu hız yarışının bitiş çizgisi var mı?

Bilgi için: Ericsson
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ericsson’dan 3G’de Hız Rekoru konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ericsson’dan 3G’de Hız Rekoru ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ericsson’dan 3G’de Hız Rekoru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "