VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi


19 Mart 2009 Perşembe 10:15
VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi

Ericsson’un bükümlü bakır kablo çiftleri üzerinden saniyede 0,5 Gb’dan daha yüksek veri transfer hızı elde ettiği uygulamada, DSL’de hat bağlamak (line bonding) ve crosstalk’u (bir kanaldaki veriye bağlı olarak diğer kanalda oluşan istenmeyen sinyaller, çarpraz girişim) engellemek için “Vektörize” VDSL2 olarak da bilinen son teknolojiden yararlanıldı. Bu teknoloji, yüksek trafik kullanımı için fiber ve son kademe bakır bağlantıları birleştiren fiber uzantıları için en uygun çözüm olarak öne çıkıyor.


Ericsson, bakır hatlar üzerinden en yüksek hıza ulaşmayı başardı.

Mevcut bakır hatlar üzerinden daha önce erişilemeyen hızlar sunan VDSL2 tabanlı bu teknoloji, operatörlerin müşterilerine IPTV gibi genişbant hizmetleri sağlamaları için yeni bir fırsat sunuyor. Bu teknoloji sayesinde, operatörler fiber erişim ağlarını bakır erişimi ile diledikleri her yere ulaştırabilecek ve mevcut altyapılarının yeniden kullanımını maksimum seviyeye ulaştırabilecekler. Böylece artık çok daha fazla kullanıcı HDTV ve isteğe bağlı video (video on demand) gibi gerçek genişbant uygulamalarından yararlanabilecek.

Ericsson’un yeni teknolojisi, mevcut bakır altyapının baz istasyonları için de bir taşıma şebekesi olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Bu gelişme, HSPA ve LTE tabanlı yüksek hızlı mobil genişbant hizmetlerinin pazara girişini hızlandıracak bir özellik olarak dikkat çekiyor.

LTE’nin Önü Açılıyor

Ericsson CTO’su Håkan Eriksson, bu gelişmeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Gerçekleştirilen uygulamada ulaşılan bu yüksek hız, Ericsson’un genişbant erişim teknolojisindeki liderliğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda da Ar-Ge çalışmalarımızın neticesi olan yeni erişim çözümlerimizle operatörlerin iş geliştirme süreçlerine yaptığımız katkıyı vurguluyor. Bu teknoloji ayrıca, hızlı ve uygun maliyetli LTE (Long Term Evolution) çözümlerinin oluşmasına da olanak sağlayacak.

:: Saniyede 0,5 GB sizce nasıl bir hız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  helal 😀

" VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VDSL2 ile Saniyede 0,5 GB Veri Transferi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 2. 2 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 3. 3 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 4. 4 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 5. 5 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 6. 6 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 7. 7 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 8. 8 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 9. 9 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 10. 10 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC