Okunma

Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı!


25 Aralık 2013 Çarşamba 15:05
Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı!

Samsung Electronics’in, İngiltere’de gerçekleştirdiği araştırma sonuçları, kullanıcıların fotoğraf ve fotoğraf paylaşım trendlerine yönelik önemli ipuçları sunuyor. Araştırma, kullanıcıların cep telefonu tercihlerini belirlerken, fotoğraf çekme özelliğini en üst sıraya yerleştirdiğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 41’i havalı ve sosyal etkinliklere katıldıklarını arkadaşlarına ve ailelerine anlatmaktan hoşlandığını söylerken, yüzde 19’u da paylaştıkları içeriğin “beğenilmesi”, “paylaşılması” ya da “retweet edilmesi” gibi sosyal etki yaratması halinde bundan hoşlandıklarını kabul ediyor. ‘Selfie’ kelimesinin Oxford İngilizce Sözlüğü’nün “yılın sözcüğü” uygulaması için oy aldığı göz önüne alındığında, ankete katılanların yüzde 13’ünün kendilerinin iyi göründüğünü düşündükleri fotoğrafları paylaşmaktan hoşlandıklarını söylemeleri şaşırtıcı değil. Erkeklerin yüzde 17’si bunu yaptığını kabul ederken, kadınlarda bu oran yüzde 10.

Kadınların yüzde 57’si çektikleri fotoğrafı anında paylaşıyor, erkeklerde bu oran yüzde 45

Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 26’sı cihazlarını sadece arkadaş ve ailelerini aramak için kullandıklarını kabul ediyor. Katılımcıların yüzde 52’si arkadaş ve aileleriyle içerik paylaşmak için akıllı telefonlarından çektikleri fotoğrafları anında sosyal medya profillerine yüklediklerini ifade ediyor. Bu eğilim, kadınlarda daha yaygın. Kadınların yüzde 57’si çektikleri fotoğrafı anında paylaştıklarını söylerken, erkeklerde bu oran yüzde 45.

Kullanıcıların yüzde 35’i “mükemmel fotoğraf” için önemli bir anı kaçırıyor

Tüketicilerin akıllı telefonlarında görmekten hoşlandıkları özellikler arasında zoom özelliğine sahip objektif (yüzde 55) ve amacı ne olursa olsun mükemmel bir fotoğraf çekmelerine yardımcı olan farklı kamera modları (yüzde 33) yer alıyor. Katılımcıların üçte birinden fazlası (yüzde 35), mükemmel bir kare yakalama telaşıyla hayatlarındaki çok önemli bir anı kaçırdıklarını belirtirken, yüzde 25’lik bir bölümü konserdeyken, yüzde 24’ü düğündeyken, yüzde 32‘si tatildeyken ve yüzde 15‘i de bir spor karşılaşması izlerken telefonlarının kamerasının daha iyi olmadığı için hayıflandıklarını belirtti.

Konu ile ilgili infografik için tıklayınız.

:: Selfie fotoğrafı çekiyor musunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman en iyi kameraya sahip telefon alınmalı yani Nokia.

 2. mehmet0321 dedi ki:

  Demek ki Nokia’nın kameraya bu kadar yoğunlaşması mantıklıymış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  haberim yokmuş gib çek panpa bu gerçekten popüler 🙂

 4. eSa dedi ki:
  Alıntı acer Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Yabancıların selfie si varsa bizim de ”haberim yokmuş gibi çek panpa” akımımız var

 5. acer dedi ki:

  Yabancıların selfie si varsa bizim de ”haberim yokmuş gibi çek panpa” akımımız var

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

 6. acer dedi ki:

  Yabancıların selfie si varsa bizim de ”haberim yokmuş gibi çek panpa” akımımız var

 7. AliA dedi ki:

  Selfieyi patlatan adam.

 8. eSa dedi ki:

  Kendini aynada çekmek isteyenlere not: Aynadan elinizde tuttuğunuz cihazın lensine bakın, yoksa havaya bakıyormuş gibi çıkıyor (Şaşırmayın sonra)

" Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Erkekler Kadınlardan Daha Selfie’ci Çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "