Y kromozomu erkeklerin ömrünü kısaltıyor


25 Nisan 2021 Pazar 01:00
ABONE OL
Y kromozomu erkeklerin ömrünü kısaltıyor

Bilim insanları, erkeklerin ömrünün birçok türde dişilere kıyasla daha kısa olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar bunun nedenini yeni bir çalışmayla açığa çıkardı. Çalışmaya göre, Y kromozomuna sahip canlı türleri, toksik bir DNA taşıdığı için yaşam süresi kısalıyor.

Genellikle, erkek ve dişi olarak tanımlanan birçok tür XY kromozomlu ve XX kromozomlu çiftten oluşur. Dişiler XX kromozomuna sahipken, erkekler bir X ve bir de Y kromozomu alır. XY cinsiyet kromozomlarına sahip insanlarda ve diğer türlerde dişiler genellikle erkeklerden daha uzun yaşar. Bu eşitsizliğin olası bir açıklaması genom içindeki tekrarlayan dizilerdir. Hem erkekler hem de dişiler bu tekrar dizilerini taşıyor. Ancak bilim insanları, Y kromozomundaki çok sayıda tekrarın erkeklerin yaşamlarını kısaltan bir “toksik y etkisi” oluşturduğunu söyledi.

California Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları çalışmayı PLOS Genetics’te yayımladı.

Erkeklerin ömrü toksik DNA yüzüne kısalıyor

Araştırmacılar tezlerini test etmek için erkek meyve sineklerini inceledi. Bu erkek bireyler dişilerden yaklaşık iki kat fazla tekrarlayan DNA’ya ve daha kısa bir ömre sahip. DNA, genç erkek sineklerin hücrelerinde sıkı haldeyken, araştırmacılar tekrarlanan bölümlerin kapatıldığını gördü. Ancak sinekler yaşlandıkça DNA, tekrarlanan bölümleri aktifleştiren daha gevşek bir form alıyor ve bu da erkeklerin ömrünü kısaltan toksik yan etkilere neden oluyor. Yani, Y kromozomuna sahip kişiler yaşlandıkça, bu tekrarlar aktifleşiyor ve toksik yan etkiler üretiyor. Ama insanlara kıyasla meyve sinekleri Y kromozomlarında önemli ölçüde daha fazla tekrara sahip.

erkeklerin ömrünü kısaltan y kromozomu mu

Erkeklerin ömrü dişilerden daha kısa. Bilim insanları bunun sebebini toksik etki oluşturan Y kromozomları tekrarı olarak açıkladı.

Çalışma, tekrarlanan zengin Y kromozomlarının erkekler için genomik bir sorun olduğunu gösteriyor. Bulgular, tekrarlanan DNA ile yaşlanma arasında şu anda çok az anlaşılan daha genel bir bağlantıyı destekliyor. Meyve sinekleri üzerinde yapılan önceki çalışmalar da bulgular elde etmişti. Bilim insanları, tekrarlanan bölümler aktif hale geldiğinde hafızayı zayıflattığını, ömrü kısalttığını ve DNA hasarına neden olduğunu göstermişti. Bu hasar muhtemelen yaşlanmanın fizyolojik etkilerine katkıda bulunuyor. Bu nedenle erkeklerin ömrü dişilere kıyasla daha kısa sürüyor.

Bilim insanları XY kromozomlu bireylerin neden daha kısa ömürlü olduğunu anlamaya çalışıyor. Çünkü, DNA’mızın toksik yan etkileri için potansiyel müdahaleler veya genetik tedaviler oluşturmak istiyorlar. Ancak tekrarlanan DNA’nın toksik etkilerinin altında yatan mekanizmaları ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma lazım.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Toksik olan Y kromozomu değil hayatımıza giren kadınlar yüzünden ömür kısalıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Toksik olan kadınlar 😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

toksik masculine dedikleri bu olsa gerek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Zaten çok yaşamak gibi bir isteğim yok. Keyifsiz hayat.

" Y kromozomu erkeklerin ömrünü kısaltıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Y kromozomu erkeklerin ömrünü kısaltıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Y kromozomu erkeklerin ömrünü kısaltıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması