Okunma

USB Belleklerden Korkun!


29 Aralık 2010 Çarşamba 10:00
USB Belleklerden Korkun!

Kullanıcıların gözde güvenlik yazılımı NOD32’yi geliştiren ESET, Threat.sense analizlerine göre, geçtiğimiz üç ayın en tehlikeli zararlılarını açıkladı. Rapora göre, dünyanın başına en çok musallat olan zararlılar, USB Flash belleklerden bulaşıyor.

Bu kötü niyetli kodlar, belleklerde bulunan Autorun.inf’e sızıyor ve mini cihazı, PC’nize taktığınız anda aktif hale geliyorlar. Belleğe göz atmanız bile gerekmiyor zira, PC’nin otomatik çalıştırma özelliği bir lanete dönüşüyor.

 

Aşina Olmadığınız Belleklere Dikkat!

USB – Flash bellek zararlıları, tüm zararlılar arasında yüzde 7.76’lık paya sahipken, Win32 Conficker solucanı yüzde 4.40 ile ikinci, Win32/PSW.OnLineGames ise yüzde 3.82 ile üçüncü sıraya yerleştiler. Okuyucularımıza tavsiyemiz, bilgisayarlarını güçlü bir güvenlik yazılımı ile donatmaları ve kendilerine ait olmayan, USB-Flash belleklerden uzak durmaları yönünde.

Zira, raporlara göre, son 10 yılın en büyük virüs – truva atı – solucan kuşatması başlamış durumda. 2011 yılında da, kuşatma hafifleyecek gibi görünmüyor.

 

:: USB bellekten bulaşan bir zararlı, size de musallat oldu mu?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “USB Belleklerden Korkun!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oldukça bayat bir haber yada gelişmelerden habersizler herhalde

" USB Belleklerden Korkun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB Belleklerden Korkun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB Belleklerden Korkun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "