Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı!


22 Mart 2019 Cuma 07:30
Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı!

Bazı ülke ve cihazlarda kullanılabilen eSIM teknolojisi, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu teknolojinin ülkemizde ne zaman kullanılabileceği, uzun zamandır merak edilen bir konuydu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, merak edilen bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. eSIM teknoloji ile ilgili yeni açıklamalar ve detaylar haberimizde.

eSIM teknolojisi için ilk resmi açıklama yapıldı!

Günümüzde kullanılan SIM kartları Mini, Macro ve Nano olarak boyutlandırılıyor. Bununla beraber yeni eSIM teknolojisi, bu fiziksel SIM kartlara olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir. Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada bu teknolojinin ülkemizde kullanımı için ilk fiziki adımların atıldığını belirtti.

eSIM teknolojisi

Sayan’ın açıklamalarına göre eSIM teknolojisi yakın bir zamanda ülkemizde kullanılabilir hale gelecek. eSIM teknolojisine sahip cihazlar, gerekli kurulumların ardından fiziksel SIM karta ihtiyaç duymaksızın şebeke kullanımı sunabiliyor.

“Bu teknolojinin ülkemize yine belirli oranlarda yerlilik şartıyla getirilerek vatandaşlarımızın istifadesine sunulması gerekiyor” şeklinde açıklama yapan bakan yardımcısı, söz konusu teknolojinin gelişiminde yerliliğin önemini ifade etti. Şu an 24 ülkeden 46 operatör, kullanıcılarına eSIM desteği sunuyor.

Bununla birlikte akıllı telefonlarda da eSIM desteği şu an için kısıtlı. iPhone XR, XS ve XS Max modelleri tarafından desteklenen teknoloji, bazı Apple Watch modelleri tarafından da destekleniyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bu teknolojiyi destekleyen modellerin sayısında artış bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yine her çıkan yeniliğe at gözlüğüyle atlayan tayfa gelmiş. Yiğidin malı meydandadır zihniyetiyle yetişirsen böyle olur. Bi zahmet sizi de fiziksel olarak iptal etsinler de e-insan versiyonunuzla muhatap olsunlar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok faydalı olur artık iki telefon birden taşımaya son hem iş hemde özel telefonumuz aynı cihazda aynı anda ikiside aktif,mükemmel

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İşte her yeni çıkana ağzı sulanarak bakan çocuk sen hiç internette e-simin dezavantajları nedir baktın mı? Bir kere e-sim sürekli internet istiyor. Yani tehlike hissedip internetini kapattığında tüm iletişimin kopuyor. Sadece bu bile yeter guvenlik zaafina. Yorumlarına dikkat et ve aman teknoloji manyağı olma çocuğum.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi yandık. e-sim’i hackleyip banka’nın şifre sms’ine ulaşıp hesabı boşaltmak artık onbinlerce acemi hackerlere de açılmış olacak böylelikle. Hükümetimizin e-icraatlarından.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu kadar sığ olmak zorundamısınız. Şuanda bunu yapmıyorlarmı sanıyorsun. Sabah bir uyanıyorsun hattını çalmışlar şok geçiriyorsun. Esimde daha yüksek güvenlik var normal sime göre önce biraz teknoloji hakkında bilgi sahibi olun. Yazık size.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   buraya bu yorumu yazdığına göre haklısın, mutlaka yanarsın. aman sen kullanma.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen dumanla haberleş bence

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya e sim e geçeli yıllar oldu biz çalışmalara başladık. İnsanlar iki hatta üç telefon kullanıyor. E sim sayesinde bir telefonda 2,3,4 hat kullanılabilecek. Bu ne demek yedek telefon kullanmayacak millet.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   tamam da güzel kardeşim doğru bi ifade kullanmışsın 3-4 cihaz kullanıyoruz diye, ancak e-simde diğer hatlara ulaşılamıyor olacak bunuda bilesin..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel bir gelişme inş kısa sürede devreye girer de seneye çıkacak modellerde yaygınlaşır

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  NVIDIA’s Creator Ready Driver

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  En kısa zaman da!
  Ucu açık belirsiz bir ifade olmuş. .

" Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?