Eski Apple çalışanı casusluk iddialarına yanıt verdi


05 Mayıs 2021 Çarşamba 00:03
ABONE OL
Eski Apple çalışanı casusluk iddialarına yanıt verdi

Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, içlerinde neredeyse devletler kadar sır barındırıyor. Gizli projeler, geliştirilen teknolojiler ve ticaret sırları bu şirketlerin aşılması neredeyse imkansız güvenlik duvarlarının arkasında muhafaza ediliyor. Ancak her yerde olduğu gibi bu kurumlar da genellikle dışarıdan gelen saldırılara hazırlıklı oluyor. İçeriden sızıntılara karşı ise zayıf kalıyor.

Geçtiğimiz ay benzer bir durum Apple‘ın başına geldi. Simon Lancaster isimli eski bir çalışanına dava açan şirket, Lancaster’ı şirketteki pozisyonunu kullanarak hassas bilgileri basına sızdırmakla suçladı.

Eski Apple çalışanı; Muhabirle görüşmemin Apple ile ilgisi yoktu.

Bugün California’da hakim karşısına çıkan Lancaster, casusluk ve şirket bilgilerini basına sızdırılmasıyla ilgili suçlamaları reddetti. Bir teknoloji muhabiriyle görüştüğünü kabul eden eski Apple çalışanı, Şirketin dava açmasına neden olacak bir konu konuşmadıklarını belirtti.

Apple

Muhabirle sadece Apple ürünleri, çalışma ortamı ve tedarik zinciri müdürlerindeki yozlaşmadan konuştuklarını söyledi. Söz konusu basın mensubuyla 2018 yılında mesajlaştıklarını ve 2019 yılında da görüştüğünü belirten Lancaster, bu görüşmelerin sosyal etkinlikler olduğunu ve görüşmenin Apple ile ilgisi olmadığını iddia etti.

İşteki son günü olan 1 Kasım 2019 tarihinde şirket bilgisayarına girdiğini de kabul eden Lancaster, bunu iddia edildiği gibi hassas bilgileri indirmek için değil, mesai arkadaşlarına son bir ve e-postası atmak için yaptığını söyledi.

Mahkeme henüz casusluk davasıyla ilgili bir karar vermedi. Ancak Lancaster’in savunmasının kulağa pek de etkileyici gelmediğini düşünürsek, Apple’ın kazanmasını beklemek çok da yanlış olmaz.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Eski Apple çalışanı casusluk iddialarına yanıt verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Apple çalışanı casusluk iddialarına yanıt verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Apple çalışanı casusluk iddialarına yanıt verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  2. 2 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  3. 3 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  4. 4 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  5. 5 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  6. 6 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  7. 7 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!
  8. 8 Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk! Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk!
  9. 9 CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme
  10. 10 Uygun fiyatlı Game Garaj APU sistem inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj APU sistem inceleme!