Eski Aston Martin CEO’sundan İngiltere’ye uyarı


21 Ocak 2021 Perşembe 14:48
ABONE OL
Eski Aston Martin CEO’sundan İngiltere’ye uyarı

Aston Martin‘in eski tepe yöneticisi, İngiltere‘nin elektrikli otomobiller için piller yapması gerektiğini, aksi takdirde yerel otomobil endüstrisinin çökeceğini belirtti.

‘Birleşik Krallık pil fabrikası kurmalı’

Aston Martin’in eski patronu Dr. Andy Palmer, Birleşik Krallık’ta pil “gigafactory’lerinin” kurulması gerektiğini, aksi takdirde ülkenin otomotiv endüstrisinin tamamen kaybedebileceğini ifade etti.

Palmer, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ticaret sekteri Kwasi Kwarteng‘e konuyla alakalı bir mektup yazdı. Brexit ticaret anlaşmasının, otomobil üretilerinin bataryalarını Birleşik Krallıkta’tan temin edememesi durumunda “felç edici tarifeler” riski ile karşılacağını belirtti.

Ayrıca Palmer, bu durumu 2030 yılına kadar yeni benzinli ve dizel otomobil satışlarına getirilen yasağı temel neden olarak gösterdi. Ek olarak yerel endüstrinin hızla elektrifikasyona geçmesi ve kendi akü tesislerini kurması gerektiği de diğer temel nedenler arasında.

Palmer, Birleşik Krallık’ta üretilen elektrikli araç pilleri olmadan, ülkenin otomobil endüstrisi antika bir kalıntı olma ve Çin, Japonya, Amerika ve Avrupa tarafından geçme riskiyle karşı karşıya” diye yazdı. “İş anlayışı, otomotiv endüstrisinin akülerin olduğu yere taşınacağını ve zamana karşı sıkı bir yarışla karşı karşıya olduğumuzu söylüyor.” açıklamasında bulundu.

Ek olarak Palmer, İngiltere‘de otomotiv sektörüyle ilişkili 800.000 işin, köklü pil üretimi olmadan risk altında olacağına inanıyor.

Son olarak Palmer, “Avrupa Birliği’nden ayrılmak bize geleceğin endüstrilerinde rekabet etme fırsatları sağlıyor” diye ekledi. “Yine de, Fransa, Almanya ve daha geniş AB, pil ve elektrikli araç bileşenleri üreten fabrikalara büyük yatırımlar yaparak niyetlerini gösteriyor.” diye ifade ediyor.

Avrupa Birliği AutoCar raporuna göre, İngiltere-AB ticaret anlaşmasındaki menşei şartları kuralları, 2026 yılına kadar Birleşik Krallık’ta üretilen elektrikli araçlar için pillerin yalnızca AB dışından temin edilen bileşenlerin yüzde 50‘sini içermesine izin verileceği ya da başka bir ülkeye ihraç edildiğinde önemli tarifelerle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

Palmer’in açıklamalarının hemen ardından Birleşik Krallık’taki West Midlands Belediye Başkanı, Coventry’de bir bataya “gigafactory’nin” kurulabileceğini açıkladı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Türkiye’nin TOGG için Çinli şirketle yaptığı ortaklık var bu da gösteriyor ki devletin başındakiler geleceğe hazırlanmaya başlamış

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Gelecek elektriğin elektriğin gelecegi ise fosil yakitlarda degil yenilenebilir enerjiden dir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bizim de hızlanmamız gereken bir konu bu, ceo haklı dağılın.

" Eski Aston Martin CEO’sundan İngiltere’ye uyarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Aston Martin CEO’sundan İngiltere’ye uyarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Aston Martin CEO’sundan İngiltere’ye uyarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
  7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
  8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!