Okunma

Eski Mobil Yazılımlar Canlanıyor!


03 Haziran 2009 Çarşamba 13:08
Eski Mobil Yazılımlar Canlanıyor!

Cep telefonları hayatımıza girdiği günden itibaren yakaladığı yükselen ivmesini hiç kaybetmedi. Nokia’nın cep telefonlarında, telefon sattıracak kadar klasikleşen yılan oyunu (Snake) bir zamanların efsanesiydi. Daha sonra hızla gelişen mobil cihazlar özellikle Symbian’ın oluşturulmasıyla daha özelleştirilebilmeye ve daha çok bilgisayarlara benzemeye başladılar.

O dönemlerden geriye kalan çok fazla bir şey yok belki ama biraz daha yakın zamana baktığımızda sizin de yüklediğiniz ve vazgeçemediğiniz oyunlar yahut uygulamalar olduğunu düşünmek çok doğal. Ancak bunları yüklemek isteyip de çalıştıramamış olabilirsiniz. Artık bu işlemi online ortamda gerçekleştirmenin bir yolu var. Java tabanlı olarak geliştirilen bu uygulama ile eski jar uzantılı oyun ve uygulamalarınız yeni nesil mobil cihazlarda kolaylıkla çalışabilecek.

Öncelikle buradaki siteye erişip; sayfanın altındaki turuncu renkli Launch yazan ve java ikonu bulunan simgeye tıklayın.


Açılan sayfadan bilgisayarınızda java yüklüyse ön tanımlı olarak Java Launcher gelecektir.


Uygulamanın yüklenme ekranı bir kaç saniyede tamamlanıyor.


Sonrasında java güvenlik uyarısına güvenerek RUN’a tıklayın ve geçin

Bu resimde de görüldüğü üzere farklı ayarlamalar yapıyorsunuz. Resimde gösterilen ayarlar ile sorunsuz bir biçimde, birkaç uygulamayı çalıştırmayı başardık. Tabi siz seçenekleri farklı biçimlerde deneyebilirsiniz.


Uygulamanın ana ekran görünümü bu şekilde

Bu ekrandaki ayarları seçtikten sonra “File>Open” diyerek uyarlamak istediğiniz .jar dosyasını seçiyorsunuz. Gerisi eskilerden sevdiğiniz oyunları seçip yüklemeye kalmış.

:: Eskilerden vazgeçemediğiniz java uygulama veya oyunlar var mı? Forumda tartışıyoruz.

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Eski Mobil Yazılımlar Canlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Mobil Yazılımlar Canlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Mobil Yazılımlar Canlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "