Okunma

Eski Sistemde Phenom Çalışır mı?


26 Aralık 2007 Çarşamba 22:00
Eski Sistemde Phenom Çalışır mı?
AMD‘nin yeni işlemcisi Phenom ve yeni işlemci soketi AM2+, getirdiği yenilikler kadar teoride sıkça bahsedilen geriye dönük uyumluluklar konusunda da önemli adımlarla geldiler. Diğer taraftan anakart üreticilerinin gerekli BIOS güncellemelerini sağlamaması durumu iyice yokuşa sürüyor. Sadece işlemciyi tam olarak tanıyamama durumu değil; hiç bir şekilde sistem başlangıcını bile göremediğiniz AM2 (yani bir önceki nesilden gelen ve teorik olarak uyumlu sokete sahip) anakartlar mevcut. Bu durum, doğrudan bir güncelleştirmeyi çoğunlukla devre dışı bırakıyor.

Yeni Sürümler Bekleniyor

Tom’s Hardware Guide tarafından yapılan AM2 soketinde Phenom denemeleri, ancak çok az sayıda AM2 tabanlı anakartın Phenom işlemcileri tanıdığını gösteriyor. BIOS güncellemesi konusundaki eksiklik tek başına sorunun temeli değil. İşlemcinin yeni üretim aşamaları çekirdekdeki birkaç sorunu çözecek ve geriye dönük uyumluluğu daha iyi hale getirecek. Dolayısıyla bir süre daha (yeni B3 üretim adımındaki -stepping- Phenom işlemciler çıkana kadar) beklemek doğru olabilir. Bu şekilde eski yatırımı koruyarak daha güçlü işlemciye terfi edebilirsiniz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Eski Sistemde Phenom Çalışır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Sistemde Phenom Çalışır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Sistemde Phenom Çalışır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "