Okunma

Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı


21 Mayıs 2013 Salı 13:27
Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı

Thales Alenia Space tarafından üretilen E3D uydusu, 14 Mayıs tarihinde, Avrupa saati ile 18:02’de fırlatıldı. 9 saat 13 dakika süren yolculuğu sonrası Proton, EUTELSAT 3D’yi geosenkron transfer yörüngesinde serbest bıraktı. Uydu roketten ayrıldıktan 3 saat 15 dakika sonra güneş panelleri kısmi olarak, Rambouillet’deki Eutelsat’a ait kontrol merkezinden başarılı şekilde aktiflendi. 

Eutelsat aynı zamanda, 2014-2016 zaman diliminde fırlatılacak bir uydu için ILS ile yeni bir sözleşme imzaladığını da açıkladı. Bu, Proton roketi ile Eutelsat firması için fırlatılan sekizinci uydu olacak.

Eutelsat CEO’su Michel de Rosen, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“EUTELSAT 3D’nin 3° Doğu’ya doğru yola çıktığını açıklamaktan çok mutlu ve gururluyuz. Bu yeni uydu, önümüzdeki ay itibari ile EUTELSAT 3B’nin fırlatılacağı 2014 yılına kadar 3° Doğu’da hizmet veriyor olacak.

Bu yeni uyduyu temin eden uydu üreticimiz Thales Alenia Space firmasına ve uçuş için de, 2000 yılında gerçekleşen ilk Proton işbirliğimizden itibaren %100 olan başarı oranımızı korumamızı sağlayan, ILS ve Khrunichev firmalarına teşekkür ederiz. İşimizin en temel noktalarından biri olan operasyonel çevikliğimizi artırmak üzere, güçlü Proton roketine olan güvenimizi yeni bir sözleşme ile yenilemekten memnuniyet duyuyoruz.”

ILS Başkanı Phil Slack ise şunları ekledi:

“Proton taşıyıcısı ve Eutelsat arasındaki işbirliği, 2000 yılında Proton ile gerçekleşen SESAT 1 fırlatması ile başlayan 13 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2009 yılında EUTELSAT 10A uydusu ile gerçekleşen 50. ILS Proton fırlatması dahil yedi adet fırlatmadan sonra, Eutelsat firmasıyla güven üzerine kurulu ilişkilerimizi halen devam ettirmekten çok mutluyuz. EUTELSAT 3D’yi fırlatma görevini başarıyla tamamlayan Eutelsat, Thales Alenia Space, Khrunichev ve ILS takımlarına teşekkürü bir borç biliriz.”

:: Eutelsat’ın yeni uydusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Digiturk le alakalı bizi etkileyen bir durum olacak mı ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bize ne?

" Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eutelsat’ın Yeni Uydusu Fırlatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "