Okunma

Ev Yapmak Artık Çok Kolay!


16 Mart 2014 Pazar 15:00
Ev Yapmak Artık Çok Kolay!

Daha önce 3D yazıcılar ile birçok şey yapıldığını gördük. Oyuncaklar, kıyafetler, silahlar, hatta insan organları. Ancak böylesini görmedik. Bir grup Hollandalı mimar, çılgın bir projeye imza atarak evi üç boyutlu “yazdırmaya” başladılar.

Hollanda’nın ünlü “Kanal Evleri”nden biri olacak olan bu evin yapımının üç yıl sürmesi bekleniyor. Evin ön kısmı 15 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde olacak. İsteyenler yapım aşamasını 2.5 avro karşılığında izleyebiliyorlar.

DUS Architects adlı Hollandalı firma, bu evi üretebilmek için özel bir 3D yazıcı ürettirdiler. Bu özel yazıcının adı, Hollandacada “ev yapıcı” anlamına gelen “KamerMaker XL”.

Devasa boyutlardaki bu 3D yazıcı, kolza yağından yapılan Macromelt adlı biyoplastik topaklarından yapılıyor. Bu maddenin iyi yönü tamamıyla yeniden kullanılabilir olması. Ev tamir etmek artık çok kolay olacak!

3D yazıcılar, ürünü doğru şekilde üretebilmek için defalarca kalibre edilmek zorundalar. KamerMaker XL’in ürettiği parçalar çok büyük olduğundan maddeyi yeniden kullanabilmek gerçekten büyük önem taşıyor.

Proje, 2013 yılı Mart ayında başladı. Mimarlar, önce evin parçalarını 1:20 ölçekte üreterek çeşitli testler yapmaya başladılar. “Tarihte ilk kez dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor, bu büyümeye adapte olmalıyız.” diyor DUS Architects ekibinden Hans Vermeulen. “Ve biz, 3 boyutlu yazdırma tekniğinin dünyadaki milyarlarca insana iyi barınma koşulları sağlayabileceğini düşünüyoruz.”

DUS, KamerMaker XL’i kanal kenarında boş bir araziye taşıyıp evi “yazdırmaya” başladı. Üç metre yüksekliğindeki sütunları yazdırmak bir hafta sürüyor. Bazıları defolu oluyor, bu yüzden tekrar yazdırmak zorunda kalıyorlar.

“Belki üç yıl içinde evi dört kere yazdırmış oluruz, edindiğimiz bilgilere göre kendimizi geliştiririz.” diyor Vermeulen. Ev için planlanan 13 oda olduğu ve yaz sonuna kadar odalardan birini tamamen bitirmeyi planladıklarını paylaşıyorlar.

:: Sizce 3D yazdırma tekniği dünyanın barınma sorununa çözüm olur mu?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ev Yapmak Artık Çok Kolay!”

  1. eairmak dedi ki:

    Dünyanın barınma sorununa çözüm olmaz tabiki isteseler bunu çok önceden bitirebilirlerdi sadece bu teknolojiye bağlı değil

" Ev Yapmak Artık Çok Kolay! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ev Yapmak Artık Çok Kolay! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ev Yapmak Artık Çok Kolay! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "