Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi!


21 Mart 2020 Cumartesi 15:30
Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi!

Alexa, internet ve ticaretin önde gelen firmalarından olan Amazon‘un Echo ismiyle piyasa sürdüğü sanal asistandır. Apple’ın Siri ile benzerlik gösteren Alexa, Siri’den farklı olarak kutu biçimindedir. Kullanıcıların sorularını yanıtlayan, müzik çalabilen ve hatta sipariş verebilen cihaz kullananların hayatını kolaylaştıran birçok özelliğe sahip.  Ancak cihaz, son günlerde daha önceden açığa çıkan bir gizlilik problemiyle tekrar gündemde. Cihazın evden çalışanlar için güvenlik riski taşıyıp taşımadığı kullanıcıları düşündürüyor.

Evden (Home Office) Çalışmak

Alexa evden çalışanların bilgilerini dinliyor olabilir

Geçen sene, John Borthwick, teknoloji yatırımcısı, Alexa‘nın kullanıcıların konuşmalarını dinlediğini öne sürmüştü. Bu iddia geçen Nisan ayında Amazon tarafından onaylanmıştı. Bunu cihazı geliştirmek için, yabancı dilleri ve bölgelere göre değişen konuşma kalıplarını daha iyi uygulamak için yaptıklarını belirtmişlerdi.

Son zamanlarda, corona salgınının artmasıyla, Dünya çapında birçok kişinin evden çalışma sistemine geçtiği biliniyor. Bu da cihazın konuşmaları dinlediği gerçeğini tekrar gündeme getiriyor. Bu durumun evden çalışırken önemli bilgileri ve detayları paylaşan çalışanlarda soru işaretleri oluşturduğu görülüyor.

Amazon Echo (Alexa) Sanal Asistan

Özellikle ünlü hukuk firmaları, müşterileriyle evden yaptıkları gizli konuşmaların dinlenip dinlenmediği konusunda endişeleri olduğu görülüyor. Prenses Diana’nın boşanma sürecinde çalışan İngiltere hukuk firması, Mishcon de Reya LLP, bu konudaki çekincelerini belirten şirketlerden biri oldu. Firmanın ortaklarından Joe Hancock, ” Belki biraz paranoyak davranıyoruz ancak, yine de bu sorun çok büyük risk taşıyor.” Şeklinde ifade kullandı.

Sanal asistanlar, çok kullanılıyor olsa da, özellikle evden çalışanlar için konuşmalarının dinlendiği riskini göz önünde bulundurmakta fayda var.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 10 kullanıyorsanız da sizi dinliyor ve hatta izliyor olabilirler. Bill Gates’in bilgisayarının kamerasını bantla kapattığı söyleniyordu.

" Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Evden çalışanlar için Alexa tehlikesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!