Okunma

Eve Kadar Fiberde Son Durum


25 Şubat 2014 Salı 15:54
Eve Kadar Fiberde Son Durum

Avrupa’nın Stockholm kentinde gerçekleştirilen 2014 FTTH Konferansında Avrupa’da eve kadar internet (FTTH – Fibre to the Home) teknolojisinin ne ölçüde benimsendiği ortaya konuldu. Açıklamaya göre 2012 yılında yüzde 15 oranında büyümenin yaşandığı FTTH alanında, abone sayısı 2013’te yüzde 29 arttı. Toplamda, FTTH/B aboneliklerinde AB’nin 13 ülkesinde %30’un üzerinde artış gerçekleşirken, bunlar arasında İspanya (%64), Hollanda (%43), Fransa ve Portekiz (%41’er) yer aldı. 

Kesin rakamlarda AB’nin 28 üyesinin lider ülkeleri her biri 1,2 milyonun üzerinde FTTH/B abonesine sahip olan Fransa ve İsveç oldu. Rusya yaklaşık 9 milyon FTTH/B abonesiyle (bunlardan 1,4 milyonu 2013’te abone oldu) ağırlığını korurken, Ukrayna 1,3 milyon, Türkiye ise 1,1 milyon aboneye sahipler. Avrupa’nın dışında, Çin ve Japonya sırasıyla 37 milyon ve 24,7 milyon FTTH/B abonesiyle rakipsiz dünya liderleri oldular.

Bu rakamlar etkileyici gibi gözükse de, hala alınacak uzun bir yol var. Analiz firması Heavy Reading‘e göre bir ülke ancak sahip olduğu hanelerin %20’si FTTH/B abonesi olduğunda “fiber olgunluğuna” erişebiliyor. Şimdiye kadar dünya çapında sadece dokuz ülke bu eşik rakama erişirken, bunlardan sadece üçü Avrupa’da yer alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri %85 gibi etkileyici bir FTTH/B hane abonelik oranıyla Dünya FTTH Sıralamasında birinci sırada yer alırken, bu ülkeyi %63’ten %37’ye kadar uzanan abonelik oranlarıyla Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Tayvan izliyor. Bu konuda birinci sıradaki Avrupa ülkesi, Dünya FTTH Sıralamasında yedinci sırada yer alan, %100’lük kapsama ve %34’lük yaygınlık oranlarıyla Litvanya olurken, bu ülkeyi İsveç (% 26,5) ve Letonya (% 23,3) izliyor. Diğer tüm Avrupa ekonomileri %20 eşiğinin altında kalıyor.

2013’te bu konuda en fazla artış gösteren dört ülke, 2,4 milyon yeni hanesi fibere geçen İspanya, 710.000 yeni hanesi fibere geçen Fransa ve 550.000’er yeni hanesi fibere geçen Portekiz ve İsveç oldu. Bu, İsveç gibi “olgun” olarak nitelendirilen ülkelerin bile büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de Durum Ne?

Türkiye’deki toplam abone sayısı Aralık 2013’e kadar olan 12 aylık dönemde %86 artarak, 2012 Aralık sonunda 590,000 iken, 2013 Aralık sonunda 1,1 milyona çıktı. Fiber teknolojiye geçiş yapan toplam 4,1 milyon hane arasında, %26’8’lik bir oranı temsil eden bu artış, Avrupa standartlarına göre iyi bir oran olarak öne çıkıyor. %5,4’lük yaygınlık oranıyla Avrupa FTTH Sıralamasında 17. sırada yer alan Türkiye’nin, 2010 yılında sadece yeterlilik için gerekli olan %1’lik yaygınlık oranına ulaşabildiği göz önünde bulundurulduğunda, oldukça önemli bir ilerleme gösterdiği görülüyor. Türk Telekom ve Turkcell Superonline arasında son derece ciddi bir rekabet var ve yerleşik operatör her ne kadar pazara daha geç girmiş olsa da, geçiş yapan hane konusunda rakibini önemli ölçüde geride bıraktı.

FTTH Avrupa Konseyi Başkanı Karin Ahl, FTTH Konferansındaki açılış konuşmasında: “Daha fazlasını yapmalıyız ama politik arenadaki bazı aktörlerin fiber teknolojinin ev ağlarına yeterince hızlı taşınamama tehlikesini küçümsediğini düşünmekten kendimi alamıyorum” diyor ve ekliyor: “Önümüzdeki 30 yıl içerisinde, ekonominin %70’inin şu an hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığımız şirket ve ürünler tarafından yönlendirilme olasılığı yüksek.”

:: Fiberin Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Eve Kadar Fiberde Son Durum”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aynen kaç kere başvurdum dağlardaki toplu konutlara götürmüşler şehrin göbeğinde cadde üzerinde olan evim ki izmirde yaşıyorum sokagımın karşısından geçti seneye sizin taraftan geçicek dediler böyle giderse zor görürüz daha

 2. semiforrecon dedi ki:

  Normal evlere kadar geldi fiber evet. TTNet kasım aylarının sonunda sokağımızı toplu halde fibere geçirdi. Herhangi bir ek ücret ödemeden aktarım tamamlandı. 17 mbit kadar hız alıyoruz şu anda.
  Darısı herkesin başına 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Birleşik Arap Emirlikleri evlerinin hepsini altın yapacağına Afrikalılara yardım etseydi bu olmazdı. Bir de Müslümanız diye geçinirler. Sadaka görevlerini pas geçmişler.

 4. muratflash dedi ki:
 5. -Hewal- dedi ki:

  Bir normal evlere (toplu konut olmayan) fiber internet verildiğini görürmüyüz acaba

 6. ck-xe dedi ki:

  Haberlere koydğunuz resimler neden bu kadar küçük? Yazıları okuyabilmek için gidip orijinalini mi aramam gerekecek illa?

" Eve Kadar Fiberde Son Durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eve Kadar Fiberde Son Durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eve Kadar Fiberde Son Durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "