Evinde Nükleer Reaktör Yaptı


19 Temmuz 2010 Pazartesi 09:30
Evinde Nükleer Reaktör Yaptı

Yetenekli insanların işlerinden artan zamanlarda, mobilyalar ya da ahşap kulubeler yaptıklarını duymuşsunuzdur. Teknolojiden anlayan insanlar ise eski motorları uzun uğraşlar sonucunda çalışır hale getirir. Bazıları ise bozulmuş otomobilleri ya da silahları hobi olarak tamir eder.

Amerikalı Mark Suppes ise hobi olarak oldukça ilginç bir ürün tasarladı. Moda firması Gucci‘de web geliştiricisi olarak çalışan Suppes, işten artan kalan zamanlarında kendine bir nükleer fizyon reaktörü yaptı.


Ev yapımı nükleer fizyon reaktörünün görüntüsü.

Gerekli parçaları internet’ten satın aldı

İki yıldan beri bu proje üzerinde emek harcayan Suppes bu konuda eğitim almamış olmasına rağmen kendi çabalarıyla reaktörünü çalıştırmayı başardı. Üstelik bu amatör fizikçi kendi reaktörünü sadece müzayede sitedi ebay üzerinden satın aldığı parçaları kullanarak yaptı. 2 yılda 32 bin parça kullanılarak hazırlanan amatör reaktörün ise hiç bir tehlikesi bulunmuyor. 

Fizyon reaktörü çalışmak için radyoaktif maddelere ihtiyaç duymuyor. Aşırı sıcaklığın oluşturduğu tepkimeyle enerji üreten bu ürünü evde inşaa etmek ise Amerikan yasalarına göre bir sorun oluşturmuyor.


Amatör fizikçiler grubunun üyesi olan Mark Suppes bu projesinin 2 yılda tamamladı

Fizyon geleceğin teknolojisi

Ancak 32 yaşındaki Amerikalı’nın başarısı onun elektrik faturalarını hafifletmeyecek. Bilimadamları ‘kutsal kase‘ olarak adlandırdıkları nükleer fizyon jeneratörlerinin günümüz teknolojisiyla oldukça yetersiz olduklarını belirttiler. Bu reaktörler şu anda çalışmak için ürettiğinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duruyor. 

Önümüzdeki yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte nükleer fizyon reaktörleri enerji sıkıntısına çözüm olacak. Mark Suppes kendi jenaratörünü yapan ve kayıtlara geçen 38. amatör fizikçi unvanını kazandı.

:: Yeterince imkana sahip olsanız böyle bir projeyi gerçekleştirir miydiniz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Evinde Nükleer Reaktör Yaptı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Füzyon olasın

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  niye olmasınki

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  23:59 sözüm sana,

  1-) Hobi: Her zamanki uğraşların dışında yer alan, sadece eğlence amaçlı ve severek yapılan, dinlendirici bir merak, vakit geçirme yolu.

  2-) 8 senelik mühendisim böyle bir mantık görmedim.

  Saygılar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  17:29
  iran sempatizanısın 🙂

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Söze başlarken şunları belirteyim. Aşşagılamak veya küçük görmek için yazmıyorum. Yaptığı şey gercekten büyük bir olay ama mühendis mantıgında su vardır. attıgın taş korkuttugun kurbagaya değecek. Nasıl? yani bu reaktorun verdiği enerji harcadıgından fazla dogal olarak hiç bir kar getirmeyen bir yatırım. Eğer yeteri kadar vaktiniz ve mali durumunuz bu projeye elverirse sizde yaparsınız. birde su var eger bunu diyelim ki ulkemizde lise ilkogretim düzeyinde bir insan yapsaydı bu insanı mucit ilan ederdik. kimse bakmazdı bu işin para kazandırıp kazandırmayacagına ama bunu unv okumus bir adam yapasa adamın arkasından kufrederdiler. kısaca dikkatli analiz etmek gerek. kapitalist bir düzende mutlaka kar edeceginiz urünler yapmak zorundasınız gerci adam hobi olsun diye yapmış oda ayrı mesele. Tebrik etmek lazım bu insanı ülkemin cogu insanı gibi sosyal paylasım sitelerinde bos vakit geçirmemiş calısmış ortaya bir şey ***** olsun!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  çok basit işler biran sayısal bölüm bitirmiş ol liseden sonrada yeterince boş vakit; hidrojen bombası bile üretilir ilerde projelerimden birisi
  uçuk bir fikir ama çok basit
  ama imkanlar elvermiyor geçim sıkıntısından en hızlı para nasıl kazanılır derdinde olduğumuzdan bu gibi şeylere kafamızı veremiyoruz çünki okadar paramız yok vaktimiz yok bunu yapacağımıza karşı çıkacak çok !

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  çıktıdan çok girdi lazımsa fizibil değil, zaten maddi bi çıkarda söz konusu değil helal olsun adama

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  öncelikle şunu belirtryim, herhangi bir şekilde iran sempatizanı ya da herhangi bir ideolojinin savunucusu değilim. anlamadığım nokta bu olay amerikada olunca bilim adamı,dahi olunuyo. fakat nedense iranda olunca terörist oluyor. bu nasıl bir çifte standarttır hakikaten anlayamıyorum…

" Evinde Nükleer Reaktör Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Evinde Nükleer Reaktör Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Evinde Nükleer Reaktör Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!