Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır?


28.02.2011 16:00:00
Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır?

Microsoft Office‘in en çok kullanılan yazılımlarından biri olan Excel‘de çok fazla işlev bulunuyor. Bunlar arasında en sık kullanılanı ise fonksiyon işlevi.

Excel‘deki verileri, fonksiyon ve formüllerde kullanmak, kendi formüllerinizi oluşturmak istiyorsanız, rehberimizi adım adım takip edin.

Boş bir Excel sayfasına, kullanmak istediğiniz verileri, istediğiniz düzende yerleştirin. Verilerin hangi hücrede olduğu, hazırlayacağınız formüller için büyük önem taşıyor.

Excel’de fonksiyonları kullanmanın iki yolu var. Excel’in kendi veri tabanında birçok matematik fonksiyonu bulunuyor. Bunlara erişmek için hücrelerin hemen üstünde bulunan formül çubuğunun yan tarafında bulunan “fx” tuşuna basmalısınız.

Fonksiyonları Seçmek

Buna bastığınızda karşınıza bir menü çıkıyor. Buradan, kayıtlı fonksiyonlar arasından herhangi birini seçebiliyorsunuz.

Daha sonra, bu fonksiyonu hangi hücreler için kullanacağınızı belirliyorsunuz. İki hücrenin arasındaki verileri almasını istiyorsanız, o hücrelerin adlarını araya iki nokta üst üste koyarak yazmalısınız.

Bunun dışında, istediğiniz hücreleri fare imleci ile de seçebilirsiniz.

Kendi Formülünüzü Oluşturun

Kayıtlı fonksiyonların dışında kendi formüllerinizi de yaratmanız mümkün. Formül çubuğuna gelip “=” işareti koyup, istediğiniz formülü kendiniz yazabiliyorsunuz. Burada parantez işaretlerine dikkat etmelisiniz.

Formülü diğer hücrelere de uygulamak istiyorsanız, o formülün olduğu hücrenin köşesinde küçük artı işareti çıktığında tutup aşağı çekmelisiniz. Böylece formüldeki değerler de bir hücre aşağıya iner.

:: Excel’i ne sıklıkla kullanıyorsunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


 • yazarFerit Çelik

  Ferit, henüz MIS öğrencisi ziyadesiyle editör. Elimden her iş gelir kalıbının sonuna specialist eklemiş bir meraklı olan Ferit, eski Apple teknisyeni ve IBM stajyeri.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır?” üzerine 5 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Yeterli bilgi yok

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Absalýut salgylanma bilen islemdk

  3. SDN Okuru dedi ki:

   14 soruluk bir testte 26 kişinin not ortalaması formülü için hangi formülleri kullanacağımızı açıklar mısınız?

  Yorum yazın

  Geri bildirim