F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli


14 Mart 2020 Cumartesi 17:00
F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli

F-35 son durum haberiyle ortaya çıktı. “Project on Government Oversight” yani ABD Hükumet Gözetiminde Gerçekleşen Projeler isimli sivil toplum kuruluşunun hazırladığı rapora göre birçok hata bulunuyor.

Müşterek Taaruz Uçağı Program Ofisi Arıza Raporu” ismiyle yayınlanan rapora göre F-35‘te birçok hata bulunuyor. Beşinci nesil savaş uçağı olan uçak, alanında en iyiler arasında görülüyor.

F-35 tasarım hataları ile gündemde

Türkiye‘nin de üretici ortağı olduğu F-35 projesinde, hata krizi yaşanıyor. ABD‘de yapılan araştırma sonucunda uçakta 883 adet hatanın varlığı ortaya çıkarıldı. 28 Şubat tarihinde yayınlanan rapora göre, keşfedilen hatalar uçağın seyrinde büyük sorunlar doğurabilecek cinsten.

Raporun bir STK tarafından ortağa çıkarılmasıyla birlikte gözler ABD‘ye çevrildi. Geliştirme aşamasındaki uçak, toplamda 8 ülke tarafından geliştiriliyor. Bu ülkeler Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Norveç ve Danimarka.

Hazırlanan raporda 448 arızanın çözüme kavuşması için gerekli adımların atılamadığı belirtildi. Çünkü F-35 geliştirme ofisi ve şirketler arasında anlaşmazlıkların ortaya çıktığı belirtiliyor.

f-35

Ayrıca raporda yer alan bazı hataların test pilotları tarafından fark edildiği, ancak üretici firma Loockheed Martin başta olmaz üzere birçok firma tarafından hata olarak görülmediği söyleniyor.

Loockheed Martin, tasarımdaki hataların çözülmesi için ek fiyat anlaşmaları yapılmasının gerektiğini söylüyor. Şirket, uçağın şartnameye uygun olarak üretildiğini, bu yüzden bir sorun olmadığını belirtiyor.

162 arıza için de düzeltme planının yapılmadığı belirtildi. Yani şirketler bu hataların çözümünün nasıl olduğuyla ilgilenmeyecek. Başka bir görüşe görüşe göre de bu hataların nasıl çözüleceği bilinmiyor.

Öte yandan 273 hatanın çözüme kavuşturulduğu da bildirildi. Bu hataların da ek fon kaynağından sonra uçakta uygulanacağı bildirildi.

Hataların kesin olarak, hangi parça ya da sistemlerde olduğu belirtilmedi. Ancak uçağın uçuş kontrol bilgisayarı, aviyonik sistemleri gibi yüksek teknoloji ürünü olan donanımlarda olabileceği belirtiliyor. Bu sistemlerin tasarlanması ve kodlanması uzun zaman alıyor.

Bu hataların çözümü için F-35 ofisi ile Türkiye‘nin iletişime geçip geçmediği henüz belirsiz.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Uçak bahane sorunlar sahane tabii yersen. İlk önce parayı al vs vs sonra yok söyle yok böyle bahane. Anlaşma nerede hani ucaklar…..!!!! İnsanları nasıl aciz goruyir bu abd itlerinin şirketleri. Tüm dünyaya borcu var, kendi kafasına göre dolor üretip dolar yakıyor dolor da her yerde değer görüyor. İşlerine gelmezse iç savaş demokrasi işlerine geldiği adamlar ülkelerin lideri. Heyyt be. Ne Amerika bu arkadaş. Herşey ellerinde. Para, teknoloji, silah, hatunlar, sex sektörü, tarım, savaş stretejisi, nerdeyse tüm dünya ülkeleri ile bağlantılı FBI ajanları, heyyt be biz de gariban gariban ömür boyu bir ev araba çocuk büyütme borç ödeme.. modern köle yiz modern kö***** tek başına bir icraat yapamıyorsun herkes eleştiri hep boş muhabbetler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  dürüst olalım, gerçekten hatalı olsa bile alabilmiş olsaydık böylesi haberler yayınlanmazdı 😀

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Toplam 883 hata nedir arkadaş? Sanayii de toplamışlar galiba bu F-35′ i.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kedi alamadığı F35’e “pis” dermiş..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Mundar zaten

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  10 yıl sonra; “heh, işte şimdi oldu” denecek. O zaman da çağın 15 yıl gerisinde kalacak. MMU’a fena halde sarılıp, destek olunmalı. Ne Rus malı ne de Avrupa malı uçaklarda iş var. Hep sıkıntı… Onun için kendi uçağımızı kendimiz yapmalıyız. Lami cimi yok.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  F35 de baştan beri sorunlar vardı. Akp hükümeti bu uçak da neden bu kadar ısrarcı anlayabilmiş değilim. TAİ deki SSB deki yetkililer uyuyormu?

" F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda F-35 tasarım hataları ortaya çıktı: Uçuşu riskli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası