Okunma

Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu!


10 Nisan 2018 Salı 19:00
Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu!

Yeni bir web standardı sayesinde Touch ID ve Face ID ile web sitelerine giriş yapmak artık mümkün hale gelmiş durumda. İşte, WebAuthn adlı API hakkında detaylar.

Face ID ile web sitelerine giriş nasıl yapılır?

Parmak izi okuyucular, kameralar ve USB anahtarlar gibi mevcut güvenlik cihazlarının kullanımı ile web sitesi kimlik doğrulama amaçlı kullanılabilen WebAuthn API güncellendi. Firefox tarafından destek sağlanan API için Chrome ve Edge desteği ise önümüzdeki aylarda hazır olacak.

Face ID ile web sitelerine giriş

Safari içinse henüz ayrı bir açıklama bulunmuyor. Öte yandan iPhone, iPad ve MacBook Pro cihazlar Face ID ve Touch ID için destek sunuyor. Tabii ki Apple desteği olmadan, diğer internet tarayıcılarda da bu güvenlik özelliklerinin kullanımı mümkün olamazdı.

Android ve iOS cihazların güvenlik özellikleriyle web sitelerine giriş yapmanın mümkün olması kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıracak. Bu sayede harf, rakam ve semboller yerine parmak izi ve yüz gibi biyolojik kimlikler kullanılabilecek. Bu kullanıcılar için zamandan tasarruf anlamına da geliyor. Şu an için üreticilerin tarayıcılara doğrudan bu özelliklerle giriş desteğini ne zaman ekleyeceği belirsiz.

:: Bu yeni web standardı konusunda düşünceleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu!”

  1. Erkan Toku dedi ki:

    Hep hayalini kurduğum özellik. Biran önce yaygınlaşsa çok güzel olur.

" Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Face ID ile web sitelerine giriş yapmak gerçek oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "