Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber!


12 Ağustos 2019 Pazartesi 18:05
Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber!

Yaşlandırma efekti son dönemde sosyal medyaya damgasını vuran akımların başında geliyor. Forbes tarafından yapılan açıklamaya göre efektin uygulandığı FaceApp uygulaması dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Tabi, uygulamanın popülerleşmeye başladığı ilk günden bu yana akıllarda oluşan soru işaretlerinin başında güvenlik geliyor. Zira, uygulama insanların yüzlerici yapay zeka ile yaşlandırırken, orjinal fotoğrafı kendi sunucularında saklıyor.

FaceApp verileri ABD’de tutuluyor!

FaceApp, Rusya‘nın St. Petersburg şehrindeki bir şirket olan Wireless Lab tarafından geliştirildi. Wireless Lab ve personeli Rusya’da bulunurken, şirket kurucusu Yaroslev Goncharov Forbes’e, uygulamanın tüm depolama ve bulut kaynaklarının ABD’de olduğunu, verilerinde ABD‘de tutulduğunu söyledi. FaceApp, Rusya merkezli bir şirket olduğundan Amerikalı siyasetçiler de uygulamanın Amerika güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşünüyorlar.

FaceApp’ı kullanmadan önce kabullenmeniz gereken 3 risk bulunuyor

Risk 1: “Şartlar ve Koşullar”

Başka bir sosyal medya uygulamasında olduğu gibi, kullanıcı sözleşmesinin amacı sizin verilerinizi korumaktır ve kullanıcıları savunan ilk mekanizma budur. Ayrıca bu sözleşme içerisinde sizin verilerinize neler yapılacağıyla ilgili bilgiler de yer alır.

John Koetsier “FaceApp’in belirttiği sözleşme şartları gördüklerim arasında en kötüsü !” olarak bir açıklamada bulundu.

Wireless Lab, resimlerinizi veya verilerinizi, sizi bilgilendirmeye gerek kalmadan uygun gördüğü şekilde kullanabilir.

FaceApp, içerisinde bulunan verilerinizin ve bilgilerinizin silinmesini talep etseniz bile bu içerikleri tutmaya devam edebilir.

Şirket, sizi bilgilendirmeye gerek duymadan, seçtiği üçüncü şahıslara verilerinizi satabilir yada paylaşabilir, bu satış ve paylaşma durumlarını saklı tutma hakkına sahiptir.

Verilerinizi ve bilgilerinizi seçtiği herhangi bir ülkede depolayabilir ve bu hakları saklı tutar.

Detaylar şok edici duruyor. USA Today‘de çalışan gazeteci Dalvin Brown, Facebook da dahil olmak üzer bir çok sosyal medya platformlarının bu tarz bir sözleşme sunduğunu söylüyor. FaceApp’ın bu sözleşmesi ve yaklaşımı Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi‘ne (GDPR) uyumlu olmadığı görünüyor. Bu da Wireless Lab’ın uluslararası gizlilik düzenlemelerini görmezden geldiği anlamına geliyor.

Şirket yöneticisi Goncharov, Forbes’e  sözleşmenin güncelleneceğini  açıkladı. Ancak şirket hala somut sözler vermiş değil.

Risk 2:  “Wireless Lab”

ABD’den çok farklı bir yasal işlemlere ve gizlilik mevzuatına sahip bir ülkede faaliyet gösteriyor. Aslında bu kısım önemli çünkü, şirket hoşunuza gitmeyen bir eylem gerçekleştirirse ve herhangi bir konuda, hukuk yoluyla başvuru yaparsanız geri dönüş almanız mümkün olmayabilir.

Risk 3: “FaceApp’ın amacı ne olabilir?”

FaceApp, 150 milyon kullanıcıdan gelen verilere sahip. Başlamak için, ilk önce uygulamanın telefonunuzda ne topladığını ve nelere eriştiğini bilmemiz gerek:

Fotoğraflarınız ve uygulama içerisinde ki kişisel bilgileriniz.

Telefon bilgilerini,  tarayıcı, seri numarası, IP adresi, yapılandırma bilgileri, bazı konum bilgileri.

Cihazda yüklü olan uygulamalar, telefonunuzun işletim sistemi, sosyal medya hesaplarınız ve uygulamalarınızla ilgili diğer ayrıntılar.

Çerezler ve oturum açma bilgileri, örneğin uygulamaya Facebook ile giriş yapmayı seçerseniz, FaceApp, Facebook profil bilgilerinize erişebilir.

Uygulama Android bir cihaza indirilirse, arama geçmişinize, kişilerinize, daha ayrıntılı konum bilgilerine, mesajlara ve daha fazlasına erişebilir.

Bize burada düşen şeyler ise, verilerimizi paylaştığımız uygulamalara daha dikkat etmemiz gerektiği. Neredeyse tüm sosyal medya uygulamaları ve sağladığı hizmetler, tüketici dostu olmayan bir takım eylemlere sahip olabiliyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Magdem byle bır konu var faceapp kaldırsınlar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiçbir uygulama güvenli değil ki zaten. Sayfalar dolusu sözleşme kabul ettiriyorlar. En iyisi hiç kullanmamak.

 3. Anonim dedi ki:

  Siz yorum yazanlar hep fotoğraf demişsiniz ama yazının yarısını okumamışsınız. Adamlar fotoğraftan başka fotoğrafla alakasız bir ton bilgi topluyor diyor.

 4. Anonim dedi ki:

  Neymiş faceapp fotoğraf saklıyormuş sanki face insta google bunlar saklamıyor mk bos bos haber yapıyor bu medya

  1. Anonim dedi ki:

   +1

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Popülaritesi yükselen rusya kaynaklı bir şirket olması nedeniyle usa tarafından çıkarılmış yalan haber bence. CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında çıkarılmış yalan haberdir. Bütün usa merkezli uygulamalar herturlu bilgiyi saklıyor ve istedikleri şirketlere ve istihbarat birimlerine satıyorlar. 2 ay kadar once whatsapp in da bütün yazışmaları sınıflandırıp ticari olarak sattığı ortaya çıktı ama haber kapatıldı.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google fotoğraflar bütün sülalemizin fotolarına sahip, facebook, insta faceapp 150 milyon. Google milyarların verisine ulaşmış. Yalandan haber yapmayın.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsteseler bebemizi bile bulurlar işte u da bir kanıtı

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sanki facebook instagram whatsap bilgileri saklamıyor bu uygulama resim sakliyor olabilir face insta nolucak herseyimiz orda herseyimiz ortada zaten

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben Rusum zaten fotoğrafım Rusya’da olsa bişey olmaz ki slfjdofjeocj

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsteseler İnstagram dan alırlar 😀

 11. Anonim dedi ki:

  Saklasa ne olacak yani benim fotomu 😂

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zamazingonun resmini çekip atacam depolasınlar:)

 13. Anonim dedi ki:

  UY ÇAT

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cözüm ney onuda yazsaydizda

  1. Anonim dedi ki:

   kullanma

 15. musa.oz dedi ki:

  yanlış bilmiyorsam proğram rus proğramı, aslında tek sıkıntı bu.
  amerika senin bütün bilgilerini alıyor saklıyor istediği gibi kullanıyor, pek de sorun olmuyor. ama rusya bi fotoğrafına erişse güvenlik açığı öyle mi?
  Gerçekten komik, rusya benim fotoğrafımı saklasa ne olacak saklamasa ne olacak.

 16. Okan dedi ki:

  Ne olacak ki bizim r
  T.c numaralarımız tel nolarımız ortada geziyor korkmuyoruz da resmimiz ABD de olsa ne yazar biz gidemiyoruz resmimiz bari ABD yi gördü 😂😂😂

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ee ne olmuş yani fotoğraflarımız depolanmışsa ?

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim fotomu saklasa ne olacak 😂😂

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Aynen

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Koskaca abd beni ne yapsın be abartmayın bu kadar

  1. Anonim dedi ki:

   rusya o bro

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya ammada korktunuz ya diger uygulamalar sanki sutten cikma ak kasik mi kardesim yeter aglamayin artik

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ossurukdan teyyare selam söyle faceapp a. Gizlilik mi kaldı. Digital dünyaya girdinmi bütün bilgilerin ortalıkta.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Haklısın karşim yarından tezi yok her yerde anadan doğma dolaşalım gizlilik mi kaldı

 22. Anonim dedi ki:

  Tüm popüler uygulamaların benzer sözleşme ile çalıştığı zaman zaman ciddi cezalar aldıkları biliniyor. Ancak cezayı kesenler kaz gelen yerden tavuğu (kullanıcıları) esirgemiyor fakat asıl tuhafı tavuk da gayet memnun…

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Demekki neymis yeni gelin gibi atlamayacaksiniz herseye, kullanan andavallara’da iyi olmus.

  1. Anonim dedi ki:

   kullanan birinin yorumu gibi sanki 😀

" Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "