Okunma

Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi?


18 Mayıs 2012 Cuma 11:00
Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi?

Facebook’un bugün gerçekleştireceği halka arz öncesinde farklı tartışmalar da gündemdeki yerini koruyor. En çok merak edilen sorulardan birisi olan Facebook’un değeri 100 milyar doları geçecek mi sorusunun cevabının olumlu olacağı artık herkes tarafından kabullenilmişken yepyeni bir soru daha gündeme geldi. Facebook, önümüzdeki yıllarda 1 trilyon dolar değere sahip ilk şirket olabilecek mi?

Teknoloji analiz uzmanı ve Enderle Group Başkanı Rob Enderle, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Facebook, bilindiği üzere geçtiğimiz yıl 3.7 milyar dolar gelir elde etmeyi başarmıştı. Değerinin de halka arz sonrasında 100 milyar dolar olması bekleniyor. Bu demek oluyor ki yıllık gelirle değer arasında yaklaşık 27 katlık bir oran var. Yani teorik olarak Facebook’un 1 trilyon dolar değere ulaşabilmesi için 37 milyar dolar yıllık gelir sağlaması gerekiyor. Ancak Zynga ile imzaladıkları ve önümüzdeki yıllarda bitecek olan anlaşmadan sonra Facebook gelirlerini arttırmayı başarabilecek mi bunu şimdilik bilemiyoruz.

  

Facebook çalışanları her ne kadar şimdilik Facebook’un potansiyelinin ufak bir kısmını kullanıyor olduğunu söylese de şirketin değerinin yatırımcıları ikna kabiliyetine bağlı olduğu da biliniyor. Bu demek oluyor ki hisse satım işlemlerinden sonra şirketin hesaplanan değeri, gerçek değerini yansıtmayabilir. Enderle’ye göre bu da yatırımcıların dikkat etmesi gereken ve Facebook için de tehlikeli olan bir durum.

Her ne kadar matematiksel olarak Facebook’un istikrarlı büyümesi şirketi birkaç yıl sonra 1 trilyon dolar barajının diğer tarafına geçmesini sağlayacak olsa da birçok analize göre 2014 yılında Apple, ipi önce göğüsleyerek 1 trilyon dolar barajını aşan ilk firma olacak. Apple’ın hisse değerinin 1.000 dolara çıkması beklenirken bu ihtimal pek uzak gözükmüyor. Bakalım teknoloji dünyasının bu iki dev şirketi önümüzdeki yıllarda beklendiği gibi bu dudak uçuklatan sayıya ulaşabilecekler mi.

:: Sizce Facebook 1 trilyon dolar eder mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hala facebook kullanan kaldımmı yaw. güncelleyin kendinizi artık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence facebook kırılma noktasına doğru yaklaşıyor bu noktadan sonra değeri düşecektir ayrıca google da var facebook 0 alıyor geliştiricilerden google ise %5 zynga gibi firmalar bu durumdan hiç memnun değil bu nedenle heran google tarafına kayabilir zaten facebook ile olan anlaşmaları bu yıl sona eriyor tüm bunları hesaba kattığımızda facebook tarzı firma için 1 trilyon dolar rakamını konuşmak bile komik bence apple’ında bunu başarabileceğini sanmıyorum başarsa bile uzun bi süre 1 trilyonun üzerinde kalamaz örneğin microsofttu bir zamanlar lider 600 milyar doların üzerine çıkmıştı değeri şuan ise yaklaşık 350 milyar civarında microsoft bile bu seviyelerde ise facebook için hiç şans yoktur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  halka arzdan sonra fb artık yeni müşteri kazanmak için büyük bütçeli yatırım yapmayacaktır bence

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an 24 milyar dolar civarında 😀

 5. Oknysr dedi ki:

  bende hesabımı dondurdum sıkmaya başladı artmaz düşer bence

 6. SDN Okuru dedi ki:

  1 Trilyon dolardan bahsediyorsun, borudan değil:)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu balon nezaman patlayacak.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık.. imkansız birşey. ben sdn forumların bir trilyon dolar barajını aşacağına inanırım da facebook’un aşacağına inanmam. 🙂 editör arkadaş saçmalamış.

 9. Tigerx dedi ki:

  ben hesabımı dondurdum ya etmez o kadar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bana kalırsa siz bu rakamların ne demek olduğunu henüz algılayamamışsınız.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  huawei gelecek hepsini silecek

 12. halil413 dedi ki:

  facebook sadece web sitesiyle reklamla para kazanıcaksa etmez,enerji sektörüne yatırım yaparsa olabilir

 13. HapS dedi ki:

  eviniz varsa satıp facebook hissesi alın en fazla 2 sene sonra 3 ev parası cepte

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Devir artık Google devri olacak. Google Android ve Glass Project ürünleriyle sosyal ağa damgasını vuracak. Bunu yazın bir kenara.

 15. spybot dedi ki:

  Etmez .

 16. Ghost34 dedi ki:

  2-3 seneye facebook mu kalır ya google’ın şu gözlükler bi çıksında görelim ^^

 17. Uranos dedi ki:

  Banada tam tersi gibi geliyor yıllar içinde degeri artacagı yere düşücek

 18. mustang dedi ki:

  2-3 yıl önce Msn için böyle bir soru sorulsa idi müthiş bir fiyat biç***** />
  Facebook içinde bu böyle şu an bu fiyat uygun görülü***** />
  Ama birkaç sene sonra belki Facebook adı bile hatı***** />
  Sanalda Herşey çabuk tükeniyor.

 19. re13el dedi ki:

  O değere ondan önce Apple gelebilir bu hızla giderse. Facebook için daha yol var.

 20. seckyn dedi ki:

  Ekonomistlere göre değeri 35 -40 milyar dolar civarı Bunlar 100 milyar dolar diyor Spekülasyon var 1 trilyon dolara ulaşması şimdilik zor

 21. şowalye dedi ki:

  Bügun etmese yarın ***** />
  Çünkü gitikçe dahada gelişiyor…

 22. pesimist dedi ki:

  Sanmam

" Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook 1 Trilyon Dolar Eder mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "