Okunma

Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı!


30 Temmuz 2015 Perşembe 09:55
Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı!

Sosyal medya devlerinden Facebook, 2015 2. çeyrek gelirlerini açıkladı. Söz konusu açıklamalar ise tahmin edildiği üzere Facebook’un gelirlerini arttırmaya devam ettiği yönünde oldu.

Facebook’un en önemli özelliği yıldan yıla yaklaşık olarak %40 gibi bir oranla gelirlerini arttırmayı başarabilen bir firma olması… Bu ilerlemeyi 2015 kapsamında da bozmaya Facebook, öyle görünüyor ki bu yıl için şimdiye kadar 4,4 milyar dolar gibi yüklü miktar gelir etmeyi başarmış. Elbette ki bu 4,4 milyar dolar tamamen kar olarak Facebook’a kalmıyor. Elde ettikleri net kar ise 719 milyon dolar olarak ifade ediliyor. Bu kar geçtiğimiz yılın 791 milyon dolar olan kar miktarına göre düşüş yaşamış durumda.

Bu doğrultuda elde edilen bilgiler ise Facebook’un gelirlerinin artış göstermesinin yanında karlılık oranının düşüş yaşıyor olması…

Facebook gelirleri artarken, kar oranı düşüyor!

Bu durum ise Facebook’un yatırımlarının ve diğer harcamalarının artış göstermesine bağlanıyor. Zira Facebook, gelirlerini arttırmak için gerek çok çeşitli satın almalar gerekse de bu yönde yenilikler ve reklamlar için birçok harcamalar yapıyor. Dolayısıyla gelirlerini arttırmayı başaran Facebook, karlılık oranından da nispeten feragat etmiş oluyor.

Facebook Aktif Kullanıcı Sayılarını Açıkladı!

15-07/30/news_1-facebook-kullanici-sayilari-ve-2015-gelirleri-facebook.jpg

2015 2. çeyrek gelirlerinin yanında kullanıcı detaylarını da açıklayan Facebook, beklendiği gibi artışı yavaşlayan platformlardan olmuş. Zira Facebook artık doymuş olan sosyal medya kullanıcı abonelerinin, sadece aktiviteleri ile bilgi vermeyi tercih ediyor. Aktarılan bilgilere göre Facebook günlük aktif kullanıcı sayısı 969 milyon! 1 Milyar günlük aktif kullanıcıya yaklaşan bu oran, geçtiğimiz yıla kıyasla %17 artış göstermiş durumda.

Diğer yandan Facebook verilerine göre aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1,5 milyar sınırına dayanmış. Bu miktar ise geçtiğimiz yıla kıyasla Facebook aylık ortalama aktif kullanıcı sayısının %19 artış gösterdiği anlamına geliyor.

Mobil Facebook Kullanan sayısı artıyor!

15-07/30/news_1-2-2015-2-ceyrek-raporlari-gelirleri-aciklandi.jpg

Öte yandan bu aktif kullanıcı oranlarının daha çok mobil alana kaymış olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Zaten Facebook bu potansiyelin farkındalığı ile sık sık mobil alana geliştirmeler ve yenilikler eklemekten geri durmayan bir firma izlenimine de sahip.

Şu an için en büyük sosyal medya platformu olma başarısını elinde tutan Facebook, öyle görünüyorki kullanıcısını arttırmak noktasında sıkıntı yaşayacağı için daha çok aktif kullanıcı sayısını arttırmak için yoğunlaşacaktır. Zira milyar olarak ifade edilen kullanıcı sayısını arttırmak, mevcut internet kullanımın miktarları düşünüldüğünde, çok da olağan durmuyor.

:: Facebook’un bu denli dev bir sosyal ağ halini alması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook gelirleri ve aktif kullanıcı sayıları artmaya devam edecek mi?

 
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın nüfusu 100 milyar diyen arkadaşa bir soğuk ayran ısmarlayın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İşin ürkütücü tarafı tekelleşmeye doğru gitmesidir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar büyüyor git gide zaten whatsapp olsun diğerleri olsun onlarıda aldı zaten

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dünyanın nüfusu da 100 milyar zaten

" Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook 2. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "