Facebook’a milyonlarca dolara patlayan gizlilik davası


20 Mayıs 2020 Çarşamba 14:00
Facebook’a milyonlarca dolara patlayan gizlilik davası

Birçok platformu içinde barındırmasına bağlı olarak gizlilik konusunda sicili kabarık olan Facebook bu noktada çok araştırılıyor ve dava geçiriyor. Bu sefer Facebook gizlilik davası ile tam 6 buçuk milyon dolar ödemek zorunda kalacak, davanın detaylarına bakalım:

Facebook gizlilik davası sebebiyle milyonlar ödeyecek

Sosyal medya devi Facebook her geçen gün yeni bir dava ile gündeme geliyor. Birçok sorun yaşayan milyarlık şirket, bünyesine Instagram ve WhatsApp gibi dev platformları da katmasıyla iyice değerini artırmış durumda. Kullanıcı sayısı da artan bu uygulamaların buna bağlı olarak gelirleri de artış gösterdi.

Son birkaç yılda Facebook, İngiliz araştırma firması Cambridge Analytica ile kullanıcılarının kişisel verilerini paylaştığı bulguları üzerine birçok ülke tarafından para cezasına çarptırıldı. Bunlara ek olarak BBC’de yayımlanan habere göre sosyal medya devi gizlilik endişelerinin bir sonucu olarak Kanada Rekabet Bürosu tarafından açıklanan bir para cezası ile tekrar gündeme geliyor. Para cezası ise 6 buçuk milyon dolar.

Facebook, Kanada Rekabet Bürosunun ortaya attığı iddiaları ve verdiği bilgileri kabul etmediğini ve ayrıca işletme tarafından yapılan sonuçlara rıza göstermediğini söylüyor. Buna rağmen şirket, konuyu çözüme ulaşmak için para cezasını ödemeyi kabul etti. Facebook zaten ABD tarafından da para cezasına çarptırılmıştı.

Dava Facebook’un 2016 yılından beri İngiliz araştırma firması Cambridge Analytica için kullanıcı bilgilerini sızdırıyor olması olarak kayıtlara geçti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’a milyonlarca dolara patlayan gizlilik davası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a milyonlarca dolara patlayan gizlilik davası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a milyonlarca dolara patlayan gizlilik davası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "