Okunma

Facebook 8 Yaşında!


04 Şubat 2012 Cumartesi 11:26
Facebook 8 Yaşında!

Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004‘te üniversite bünyesinde iletişim ağı olarak düşünülen, fakat gördüğü yoğun ilgiyle -beklenenden- daha kısa sürede tüm dünyaya yayılan Facebook, çağımızın en popüler web sitelerinden birisi.

Zuckerberg, her ne kadar vaktinde “fikir” hırsızı olarak suçlanmış olsa da sitenin önlenemez yükselişi giderek devam etti. Kullanıcıların aklında yer edinmeye başlayan servis, birkaç yıl içerisinde internetin sözü geçer lider platformlarından birisi oldu.

Bu denli  bir büyüme ivmesi yakalayan yetkililer ise en büyük sorunlardan birisi olarak görülen kullanıcı gizlilik ayarlarını istenilen kalıba getirdi. Daha sonra yayılma politikasını hayata geçiren genç CEO, mobil platformlara da açılarak daha fazla kullanıcıya ulaştı.

Ayrıca tasarım ve yenilik anlamında yoluna ritimli adımlarla devam eden ağ, son olarak kullanıcı profilleri değiştirilerek Zaman Tüneli (Timeline) fonksiyonu devreye aldı. Daha estetik ve dinamik bir yapıya bürünen sayfalar ayrıca birçok ek uygulama ile oldukça zenginleştirildi.

Gerek ekonomik gerekse üye sayısı (+800 milyon) anlamında büyüyen şirket yakın zamanda yüksek bir kar oranı elde ettiğini açıkladı. Ayrıca halka arzı söz konusu olan site, 8 yıllık geçmişin ardından daha kritik adımlarla karşımıza gelmeye başladı.

Kimi ortaklık anlaşmalarıyla sanal sosyalliğin merkezi olma yolunda emin bir şekilde ilerleyen Facebook, Google+ gibi rakiplerini de kolaylıkla geride bırakmış durumda.

Günlük hayatı kolaylaştıran, paylaşım ortamının yanısıra öte yandan trend iletişim aracı haline gelen Facebook, tüm bunlara ek olarak sunduğu kullanıcı dostu adımlarıyla milyonların sevgisini kazandı.

Günümüz gençliğinin adeta bağımlısı olduğu site, bakalım önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmelerle karşımızda olacak.

 • ShiftDelete.Net Facebook’ta. Teknoloji gündemi yakından takip etmek için buraya tıklamanız yeterli.

:: Facebook sizin için ne anlama geliyor? Siteyi hangi sıklıkta ziyaret ediyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Facebook 8 Yaşında!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu face nin iyi yanlarıda var kötü yanlarıda şahsen ben çok faydalandığım gibi çokda zarar gördüm

 2. uma350 dedi ki:

  Bu https://www.facebook.com/pages/Shift…t/194722092399 ‘ in pages ile başlayan kısmı artık kısaltılabiliyormuş.
  Yani https://www.facebook.com/shifdelete.net gibi yapılabiliyor.O şekil daha güzel görünüyor hani.. Söylemek geldi içimden

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook’a lanet olsun inşallah bir an önce sonu gelir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “Facebook denilen saçmalık bir gün bitecek. İnsanlığa kattığı hiç bir değer yok. ” Eksi birdeğeri var gözden kaçırma :=))

 5. ALPARS™ dedi ki:

  Artık kimse takmıyor facebooku
  Boynuz(twitter) kulağı(facebook) geçti

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook denilen saçmalık bir gün bitecek. İnsanlığa kattığı hiç bir değer yok.

" Facebook 8 Yaşında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook 8 Yaşında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook 8 Yaşında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "