Okunma

Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü!


13 Haziran 2016 Pazartesi 06:30
Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü!

Facebook son dönemde dünya genelinde artan terör olayları karşısında, insanların tanıdıklarına güvende oldukları mesajını verme noktasında “Safety Check(Güvenlik Kontrolü)” uygulamasını getirmişti.

Facebook dün gece itibariyle bu çözümü, ABD’nin Florida Eyaleti’nde bağlı Orlando’da LGBTİ mensuplarının bulunduğu bir gece kulübüne düzenlenen terör saldırısında denedi.

Böylece, Facebook ABD’de ilk kez güvenlik kontrolü uygulamasını devreye sokmuş oldu.

16-06/13/1382461_1280x720.jpg

Facebook ABD’deki güvenliği kontrol etti

Facebook, son dönemde artış gösteren terör olaylarına yönelik olarak uygulamaya koyduğu güvenlik kontrolü uygulamasını dün akşam itibariyle ilk defa ABD’de uyguladı.

ABD’nin Florida Eyaleti’ne bağlı Orlando şehrindeki Pulse Clup gece kulübünde LGBTİ mensuplara yönelik olarak gerçekleşen, 50 kişinin hayatını kaybedip 53 kişinin yaralandığı terör saldırısında denedi.

Orlando’da bulunan bardaki eşcinsellere yönelik gerçekleşen tek kişilik saldırıyı IŞİD üstlendi.

Dünya genelinden insanlar Twitter ve diğer sosyal medya platformları başta olmak üzere büyük tepki gösterdiler.

Facebook’un Güvenlik Kontrolü Uygulaması ilk kez Ekim 2014 tarihinde, olası doğal afet, krizlerde insanların tanıdıklarına güvende oldukları haberini vermeleri amacıyla duyurulmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Ankara, Paris, Brüksel’de gerçekleşen terör saldırılarında Facebook kullanıcıları, uygulamanın bu özelliğini kullanarak yakınlarına güvende olduklarını bildirmişlerdi.

:: Facebook’un güvenlik kontrolü uygulamasının gerekli olup, insanların endişelerini giderme noktasında yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Acaba bir gün facebook merkezine saldiri oldugunda nasil bir app yazacaklar

" Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan ABD için Güvenlik Kontrolü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "