Okunma

Facebook Açığı Özel Hayatı Tehdit Ediyor


29 Şubat 2016 Pazartesi 12:00
Facebook Açığı Özel Hayatı Tehdit Ediyor

Sosyal medya, en çok insanların gizli hayatlarını ihlal ettiği gerekçesi ile eleştirilerin odağında bulunuyordu.

The Verge haberine göre, Danimarkalı yazılım geliştiricisi Soren Louv-Jansen bu gizliliği daha da şeffaflaştıracak bir çözüm meydana getirdi.

Soren-Louv Jansen’in geliştirdiği program, Facebook arkadaşlarınızın site içerisindeki aktivite zamanlarını, siteyi kullanım sıklıklarını belirleyerek, bu verileri saklıyor.

İnsanların sabah kalktıklarında, akşam yattıklarında Facebook ya da Facebook Messenger uygulamasına baktığı ön görülen araştırmada, bu süre zarfındaki kullanıcı verileri baz alınıyor.

Jansen, GitHub üzerinde yaptığı program ile, her 10 dakikada bir insanların Facebook, Facebook Messenger’da aktif olduğunu belirleyerek, kullanıcıların uyku düzenleri hakkında çıkarımlarda bulundu.

Halihazırda 1000 kişi Jansen’in meydana getirdiği programa sahip durumda iken, bu programın Facebook telif haklarına aykırı olarak bir suç olduğu ifade edildi.

Facebook tarafından kişilere ait kişisel hakların-bireylerin bu denli şeffaflaşmaması gerektiğini dile getirilerek GitHub’a bu programı kaldırması yönünde bir istekte bulunuldu.

Büyük bir soruna yol açabilecek programı elinde bulunduran Github ise söz konusu programı kaldırma isteğini reddetti.

Danimarkalı yazılım geliştiricisi Jansen ise yaptığı açıklamada, amacının kesinlikle arkadaşlarını gözetlemek olmadığını, dijital ortamda kendi ayak izini meydana getirmek istediğini belirtti.

Facebook’un henüz küçük çapta da olsa sahip olduğu durumu düzeltebilecek mi bilinmez; fakat sosyal medyanın özel hayat gizliliğini ne denli şeffaf hale getirebileceği gözler önüne serilmiş durumda.

:: Facebook’a uygun olarak meydana getirilen program hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook Açığı Özel Hayatı Tehdit Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Açığı Özel Hayatı Tehdit Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Açığı Özel Hayatı Tehdit Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "