Okunma

Facebook asılsız haberler


24 Haziran 2018 Pazar 13:08
Facebook asılsız haberler

Facebook, asılsız haberler için düğmeye bastı. Yeni aldığı karar ile şirket, Mayıs ayında üçüncü taraf haberler için doğrulama programını Türkiye’de hayata geçirdi. Ayrıca Facebook, bu konuda küresel çapta yaptığı çalışmalarla ilgili önemli güncellemeler de paylaştı. Gelin hep beraber, bu geliştirmeleri yakından tanıyalım.

Facebook, Asılsız Haberler için Mücadele Çalışmalarını Artırıyor

Üçüncü taraf haber doğrulama programının yeni ülkelerde uygulanmaya başlanıyor. Hatta Facebook, geçtiğimiz bahar ayında başlattığı ve şimdiye kadar 14 ülkede uygulamaya konulan üçüncü taraf haber doğrulama programını yıl sonuna kadar başka ülkelerde de hayata geçirmeyi planlıyor.

Bu program kapsamında sertifikasyona sahip bağımsız üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşları, Facebook’taki haberlerin doğruluklarını kategorize ederek asılsız olarak işaretlenen haberlerin sayısının yüzde 80 oranında azaltılmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca asılsız haberlerle mücadele etmenin en büyük zorluklarından biri, bu haberlerin birçok farklı içerik türünde ve farklı ülkelerde ortaya çıkmaları olarak biliniyor. Bu soruna bir çözüm yolu bulmak isteyen şirket, fotoğraf ve video doğrulama testlerini uyguladığı ülke sayısını dörde çıkardı. Bu testler hem değiştirilmiş hem de bağlamı dışında kullanılmış fotoğraf ve videoları kapsıyor.

Bunun dışında platformda üçüncü taraf haber doğrulayıcıların her bir içeriği gözden geçiremeyeceğinin bilincinde olan Facebook, asılsız haberleri belirlemek ve bu haberlere karşı geniş ölçekte harekete geçmek için yeni yöntemler geliştirdiği açıklandı. Bunlardan biri olan makine öğrenmesi, Facebook’un asılsız olduğu anlaşılan haberlerin benzerlerini tespit etmesine yardımcı oluyor.

asılsız haberler

Facebook ayrıca, birçok teknoloji şirketi ve haber doğrulama kuruluşu için açık bir kaynak görevi gören Schema’nin İddia İnceleme sayfasını kullanabilmek için halihazırda işbirliği yaptığı üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşlarıyla çalışmaya başlayacak. Bu, üçüncü taraf haber doğrulayıcıların kategorizasyonları Facebook’la paylaşmasını kolaylaştırıyor. Bununla birlikte Facebook’un, özellikle kriz anlarında daha hızlı aksiyon almasına da yardımcı olacak.

Facebook ilerleyen zamanlarda yeni özellikler getirebilir

Ek olarak Facebook, sürekli yalan haber paylaşan sayfaları ve alan adlarını belirlemek için haber doğrulama kuruluşlarının kategorizasyonlarını kullanıyor. Kullandıktan sonra da bunların yayılmalarını ve maddi gelir elde etmelerini engellemek için harekete geçiyor. Facebook artık kamuyu ilgilendiren konularda yabancı müdahalelerin engellenmesine yardımcı olmak adına başka ülkelerde maddi fayda sağlamak amaçlı aldatmaca haber yayması olası olan yabancı sayfaları makine öğrenmesini kullanarak belirlemeye ve kaldırmaya başlayacak.

Son olarak Facebook, Nisan ayında sosyal medyanın seçimler ve genel olarak demokrasi üzerindeki rolü üzerine bağımsız araştırmalar yapılmasına yardımcı olacak yeni bir inisiyatifi duyurmuştu. Seçim araştırma komisyonu şu anda eleman alma ve tamamıyla bağımsız hale gelmek için yasal ve kurumsal prosedürleri tamamlama sürecinde. Önümüzdeki haftalarda komisyon websitesini yayına alacak ve Facebook’taki yanlış haberlerin miktarını ve etkilerini ölçmek için ilk araştırma teklif çağrısını yapacak.
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook asılsız haberler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook asılsız haberler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook asılsız haberler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "