Okunma

Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler!


24 Mayıs 2018 Perşembe 18:30
Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler!

Sosyal medya platformlarının çözüme kavuşturamadığı en büyük problemlerin başında asılsız haberler geliyor. Gerçek ile uzaktan yakından alakası olmayan bir haber Facebook ve Twitter gibi platformlarda milyonlarca insana ulaşabiliyor.

Yıllardır bu konu üzerinde çalışan ve belirli dönemlerde yaptığı çalışmaları duyuran Facebook asılsız haberler karşı aldığı yeni önlemleri açıkladı.

Facebook asılsız haberler için yeni önlemler aldı!

Asılsız haberlerin  oldukça zararlı olduğuna ve doğru bilgi akışını engellediğine inandığını vurgulayan Facebook, Facing Facts adlı bir kısa film yayınlandı. Bu kısa filmde Facebook’un yanlış haberlerle nasıl mücadele ettiği anlatılıyor.

Yönetmen Morgan Neville, Facebook’un bu soruna nasıl yaklaştığını ve mücadele yöntemlerini en iyi şekilde anlamak için Haber Kaynağı ekibiyle oldukça uzun bir vakit geçirmiş. Bunun yanı sıra Facebook, daha önce Türkiye’deki topluluğuna da sunduğu haber okuryazarlığı kampanyasını yeniden hayata geçiriyor.

Kampanya ile asılsız haberlerin tespiti için ipuçları sunulacak. Facebook’un bu konuda attığı adımlarla ilgili bilgiler, dikkat çekmesi amacıyla insanların haber kaynağının en tepesinde belirecek ve basılı mecralarda yayınlanacak.

İlk olarak ABD’de başlayacak olan kampanya, yıl içinde diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilecek. Facebook, Nisan ayında sosyal medyanın seçimler ve genel olarak demokrasi üzerindeki rolü üzerine bağımsız araştırmalar yapılmasına yardımcı olacak yeni bir inisiyatifi duyurmuştu.

Komisyon önümüzdeki haftalarda yanlış haberlerin miktarını ve etkilerini ölçmek için araştırma teklif çağrısı yapacak. Daha sonra hangi akademisyenlerin hibe alacağına ve araştırmaları için Facebook’un gizlilikle korunan veri setlerine erişebileceğine karar vermek için bağımsız değerlendirme sürecini yönetecek.

Facebook, tüm bu yeniliklerin insanların asılsız bir haberle karşılaştıklarında daha bilgili kararlar vermelerine yardımcı olma amacıyla attığı adımların bir parçasını oluşturduğunu belirtiyor. Sosyal medyanın ilerleyen yıllarda asılsız haberlere karşı kendilerini nasıl geliştireceğini hep birlikte göreceğiz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler!”

  1. Kerim dedi ki:

    Facebook un kendisi fikir caldi zaten, cakma haberler yayinlanmasi gayet normal. Zuckerberg in soylediklerinin hicbirini yemeyiniz. Adam para kaybederken, tekrar para kazanabilmek icin her seyi deniyor.

" Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan asılsız haberlere karşı yeni önlemler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "