Okunma

Facebook Avrupa’da 32 Milyar Euro Kazandı


28 Mart 2012 Çarşamba 10:46
Facebook Avrupa’da 32 Milyar Euro Kazandı

İnternetin en büyük sitesi haline gelen ve kullanıcı sayısı her gün binlerce artan sosyal medya devi Facebook, aynı zamanda en çok kazanan siteler arasında yer alıyor. Araştırma şirketi Deloitte, Facebook’un Avrupa ekonomisine olan etkinisi ölçüp hazırladığı raporu yayınladı. 

Facebook’un Avrupa’daki ekonomik etkisi, katma değeri, istihdam olanakları baz alınarak ölçümlenen raporda, firmanın Avrupa’da da fiziken varoluşu, tedarikçi satınalmaları yapması ve istihdam yaratması, eleman ücretleri, vergi ödemeleri ve genel karı ile doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağladığı görülüyor.

Aynı zamanda Facebook’un marka bilinilirliğini arttırmak için yaptığı reklam ve tanıtım çalışmaları da ekonomik olarak Avrupa’ya fayda sağlıyor. Ülkeler bazında bakıldığında ise Facebook’un 1.5 milyar Euro ile en çok Almanya’dan gelir sağladığı görülüyor. Mobil cihazlar üzerinden Facebook’un en çok kullanıldığı ülke ise İngiltere.

Facebook iş bulma platformu olmuş

Araştırmaya göre çalışanlar Facebook’u aynı zamanda iş bulma platformu olarak da kullanıyor. Çalışan kesmin yüzde 50’si Facebook üzerinden iş bulabileceğine inanıyor. Şirketler ise halen esas iş bulma platformlarını kullanmayı tercih ediyor.

Teknoloji satışlarına bakıldığında ise Facebook sayesinde 27 AB ülkesinde cihaz ve geniş band satışlarından elde edilecek gelirin 6.5 milyar Euro olduğu düşünülüyor.

:: Facebook sizce ekonomiye nasıl etki ediyor?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook Avrupa’da 32 Milyar Euro Kazandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Avrupa’da 32 Milyar Euro Kazandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Avrupa’da 32 Milyar Euro Kazandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "