Facebook, Avustralya kararında geri adım attı


23 Şubat 2021 Salı 09:10
ABONE OL
Facebook, Avustralya kararında geri adım attı

Facebook, Avustralyalı yayıncı ve kullancıların haber içeriğini paylaşmalarını engelledikten sadece birkaç gün sonra politikayı tersine çevirdi.

Başlangıçta Facebook, “Yeni lisanslama haber programlarına ve deneyimlerine yatırım yapma planlarımızın bir parçası olarak artık diğer ülkelere yapılacak yatırımlara öncelik vereceğiz” iddasında bulunmuştu. Ancak yeniden yayınlanan bir güncellemede şirket şunları söyledi;

Daha fazla tartışmadan sonra, Avustralya hükümetinin platformumuzun yayıncılara sağladığı değeri onlardan aldığımız değere göre tanıyan ticari anlaşmalara izin verme konusundaki temel endişelerimizi gideren bir dizi değişiklik ve garantiyi kabul ettiğinden memnunuz. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, artık kamu yararına çalışan gazeteciliğe yaptığımız yatırımı daha da ileriye taşımak ve önümüzdeki günlerde Avustralyalılar için Facebook’taki haberleri geri yüklemek için çalışabiliriz.”

Facebook, Avustralyalılar için haber gönderilerini geri yükleyecek.

Birkaç gün önce Avustralya Başbakanı Scott Morrison müzakerelerin yeniden başladığını ve şimdilik işleri hallettiklerini söyledi.

News.com.au’ya göre Avustralyalı politikacılar, “Kuralların nasıl işlemesi gerektiği ve haber medyası işletmelerini sağlamaya yönelik çerçeveyi güçlendirmek için dijital platformlara ve haber medyası şirketlerine daha fazla netlik sağlamak için Haber Pazarlığı Yasasına değişikliklerin ekleneceğini doğruladı.”

 

New York Times’a göre ise, değişiklikler iki aylık bir arabuluculuk dönemini içeriyor ve bu, taraflara Facebook‘un kod altında çalışmak zorunda olmadığı anlamına gelebilecek medya anlaşmaları yapmaları için zaman verecek.

Konuya ilişkin ayrı bir açıklamada, Facebook’un küresel ortaklıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Campbell Brown’dan geldi, Brown; “İleride hükümet, haberlerin Facebook’ta görünüp görünmeyeceğine karar verme yeteneğimizi koruyacağımızı ve böylece otomatik olarak zorunlu bir müzakereye maruz kalmayacağımızı açıkladı” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Hadi yorumları bekliyoruz. Avustralya yapınca sesiniz çıkmıyor. Şeriat geliyor, özgürlük düşmanı hükümet diye başlayın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Muhalefet ne zaman yürüyüş yapacak diye bekliyorum. Avustralya iran oluyor, basına müdahale ediliyor. Twitter da konuyu gündeme getirelim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Küfür hakaret etmeme me rağmen sadece zavallı dedim diye bir ay kısıtlama cezası aldım.
Bence Facebook artık gereksiz

" Facebook, Avustralya kararında geri adım attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Avustralya kararında geri adım attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Avustralya kararında geri adım attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme