Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir


29 Temmuz 2010 Perşembe 10:00
Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir

Facebook ile başlayan sosyal ağ çılgınlığı günümüzde durduralamaz hale geldi. İnsanlar, tüm olumsuz örneklere rağmen özel hayatlarıyla ilgili detayları bu tarz sitelerde paylaşmaya devam ediyor. Çoğu kullanıcı ise bu bilgilerin sadece arkadaşları tarafından gözlenebildiğini düşünüyor.(Kim Olduğunu İspatla!)

Ancak sanal dünyada işini bilen herkes Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerine rahatlıkla ulaşabildiği bir kez daha kanıtlandı. Skull Secuirty adlı bir güvenlik firmasında çalışan beyaz hacker Ron Bowes 100 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinden oluşan özel bir dosya hazırladı.( Facebook Yarım Milyar’a Ulaştı!)

 

 

Korsan 100 milyon kişinin bilgilerini çok rahatlıkla ele geçirdi.

Her isteyen bilgilere erişebiliyor

Boyutu 2.8 GB, olan bu dosyayı ise Torrent gibi paylaşım platformları üzerinden dağıtmaya başladı. Bowes, ünlü sosyal ağın kişisel bilgileri sakladığı dizene ulaştığını ve buradan rastgele bilgilere eriştiğini açıkladı. Sanal korsan, bu eylemi rahatça gerçekleştirdiğini çünkü yaptığında hiç bir yasa dışı unsur bulunmadığını da belirtti.

Bowes‘un savunmasına göre zaten insanlar bu bilgileri kendi istekleri doğrultusunda halka açık bir platformda paylaşıyor. Sanal korsan sadece bu bilgileri bir telefon rehberi gibi bir araya getirdiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan benzer olaylara karşı hiç bir önlem almayan ve sosyal ağ konseptinin tamamen güvenli olduğunu söyleyen Facebook yönetimi ise bu skandal üzerine hâlâ bir açıklamada bulunmadı. Kimliğini umarsızca belli eden sanal korsanın akıbetini ise zaman gösterecek.

Kesin olan tek şey ise ünlü sosyal ağın üyelerinin 1/5’nin kişisel bilgileri artık her istenen tarafından ulaşılabilecek.

 

:: Bu sanal korsanın yaptığı sizce suç mu?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Bilgileriniz Dağıtılıyor Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  2. 2 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  3. 3 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  4. 4 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  5. 5 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  6. 6 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  7. 7 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  8. 8 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  9. 9 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)
  10. 10 Oppo Reno4 Pro inceleme ve özellikleri! Oppo Reno4 Pro inceleme ve özellikleri!