Okunma

Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor


24 Mart 2014 Pazartesi 06:00
Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor

Bir dahaki sefere yolda görüp ilkokul arkadaşınıza benzettiğiniz o kızı bir de Facebook‘a sorun. Sosyal ağın yüz tanıma teknolojisi yakında sizi bile geride bırakabilir. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, kullandıkları DeepFace adlı yüz tanıma teknolojisi, “gerçek insan seviyesine” hızla yaklaşıyor. Bunun anlamı ise, çok yakında aileniz yüzünüzü ne kadar iyi tanıyorsa Facebook da o oranda tanıyacak.

Duyurunun detayına indiğimizde ise, modern yüz tanıma teknolojilerinin sınırlarının, Facebook’taki sayısız yüz görüntüsü ile aşıldığı belirtiliyor. Yapılan açıklamaya göre, Facebook’un yüz tanıma aracı DeepFace, fotoğraflardaki yüzleri yüzde 97,25 oranında doğru biçimde belirliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/facebooknews21391459831.jpg

Facebook’ta yaptığınız her etiketleme, bu teknolojinin bir adım daha ilerlemesini sağlıyor olabilir. Bu nedenle aile fotoğrafınızı sosyal ağınıza yüklerken bir daha düşünmenizde fayda var.

:: Facebook’un etiketleme servisini kullanıyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten mark senin fotoğrafını koyman iöin can atıyordu attığın anda adamlarını yollayıp öldürtücek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben olsam dataları havaalanlarına satarım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojiye gereksiz demek neyin kafasi anlamiyorum. Sen kullanma bitti gitti. Profil fotoğrafı bile yok bende fotograf çekinmeyi sevemedim gitti.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fotoğraf yüklemiyorum. Hepsinin amacı bizi takip etmek

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook Whatsapp Instagram gereksizler üçlüsü

 6. c0lin dedi ki:

  Google glass benim düşüncem için gereksiz tehlike arz edebilecek bir icat.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  FaceBook Instagram=FBI

 8. Elbruz46 dedi ki:

  Bir zaman gelecek hepimizde googke glass türü cihazlar olacak sokakta karşılaştığımız her insanın bilgisi otomatik gözümüzün önüne gelecek. Adını unutmuştum diye bir şey kalmayacak eskiden birbirimizin telefon numaralarını ezbere bilirken cep telefonundan sonra numaralarımızı unuttuğumuz ezberlemeye ihtiyaç duymadığımız gibi bir birimizin isimlerini de öğrenmemize gerek kalmayacak her karşılaşmamızda gözümüzdeki gözlükte adlarımızı göreceğiz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi benim gibi hiç kullanmamak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kendimi ve ailemi facebook’a karıştırmamakla iyi etmişim. Facebook’ta ailemizden sadece ben ve kardeşimin hesabı ayrı ayrı var. Benim hesabım 3-4 yıldır açık, kardeşim birkaç ay önce açtı. Bu süre içerisinde ne ailesel bir fotoğraf yükledik ne de etiketleme yaptık. Facebook kesinlikle benim ve ailemin yüzlerini tanıyamayacak şükürler olsun. Herkese de böyle yapmalarını öneririm.

" Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "