Okunma

Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı


22 Haziran 2016 Çarşamba 09:00
Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı

Facebook’un canlı yayın özelliği, ünlü simaların ve medya yayıncılarının sıklıkla tercihini oluşturuyor.

Dwayne Johnson, Michael Phelps, Lolo Jones, Kevin Hart, Gordon Ramsay vb. spor, film, müzik dünyasının ünlü isimleri Facebook Canlı Yayını hayranlarıyla buluşma noktasında kullanıyorlar.

Facebook ise söz konusu hayran-ünlü kişi etkileşimi çerçevesinde en kazançlı çıkan üçüncü kişi oluyor.

Facebook yapılan son açıklamaya göre canlı yayınlar konusunda birçok ünlü isim ve medya kuruluşları ile 50 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.

16-06/22/live-1.jpg

Facebook canlı yayınlara 50 milyon dolar yatırdı

BuzzFeed, Gwker Media gibi sosyal ağlar, medya ortaklarına çeşitli finansal teşvikler sundular.

Fakat Wall Street Journal raporuna göre, hiçbirinin girişimleri Facebook’un ki kadar başarılı olamadı.

Facebook ise 140 dolayında ünlü sima ve medya kuruluşları ile Facebook canlı yayın teşviki konusunda anlaşmaya vardı.

50 milyon dolar tutarında olduğu belirtilen anlaşma içerisinde CNN, New York Times, Vox Media, Tastemade, Mashable, Huffington Post gibi kuruluşlar; Kevin Hart, Gordon Ramsay, Deepak Chopra, Russell Wilson gibi ünlülerin yer aldığı belirtiliyor.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan rapor, Facebook’un Mart ayında bu yana ünlülere ve kuruluşlara bu konuda para ödemesinde bulunmaya başladığını belirtiyor.

Facebook Küresel Operasyonlar Ve Medya Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Justin Osofsky, söz konusu teşviklerinin işe yarayıp, yaramama noktasında kuruluşlardan geri bildirim aldıklarını, bu çerçevede teşvikleri arttırma yoluna gittiklerini belirtti.

En fazla para ödenen yayıncının 3.05 milyon dolar ile BuzzFeed’in olduğu belirtilirken, 3.03 milyon dolarla New York Times ikinci, 2.5 milyon dolarla CNN üçüncü sırada yer alıyor.

Facebook’un canlı yayın özelliğini bu denli odağına almasının, kullanıcıların canlı yayınlarda çok fazla zaman geçirmesinden kaynaklanıyor. İstatistiklere 1.59 milyar kullanıcı her gün toplam 100 milyon saati canlı yayında karşısında geçiriyorlar.

16-06/22/facebook1-1024x669.png

Facebook İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, kullanıcıların canlı yayınlarda daha fazla zaman geçirip, daha fazla etkileşimde bulunmasının şirketin kazancına olan etkisini yadsımıyor.

Facebook tarafından, canlı yayınların başladığına ilişkin gönderilen bildirimlerin ise, canlı yayın katılımı açısından son derece faydalı olduğu kaydediliyor.

Facebook’un canlı yayınlar aracılığıyla yayıncıların kendi reklamlarını yapmasından da oldukça büyük meblağlar kazandığının altı çiziliyor.

Facebook’un Snapchat, Twitter vb. sosyal medya platformları ile girdiği canlı yayın rekabetinde bu bağlamda bir adım önde olduğunu söyleyebiliyoruz.

:: Facebook’un canlı yayın özelliğini kullanmayı tercih ediyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Daha nasıl açılacağını bile blmyrz bide facebook batabilir diyen arkadaş üzdün bea 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş ekonomist heralde facebook batabilir cok harcama yapmamalı diyo:)bimden dost yogurt alıyosun facebookun yatırımını tartısıyo:)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sağlam para yatırmış

 4. SDN Okuru dedi ki:

  50 milyon dolar nedir ki facebook gibi bir sirket için arkadaşlar gerçekten komiksiniz iflas edebilir demişsiniz büyük para demişsiniz birde 😀 1 milyar dolardan fazla şuan facebook'un değer hacmi ve geçen sene milyonlarca doları bağış fonu altında vergiden muaf ederek mark'ın cebine attığını unutmamak gerek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ya şu haberi yazana biri türkçe öğretsin yemin ediyorum anlatım bozukluklarına ayar oldum iyice

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Performans almak istiyorsanız canlı yayını 6s yada Plus ta deneyin arkadaşlar gerçekten çok iyi cihazlar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook iflas edebilir, bu kadar yüksek harcamalar yapmamalı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be büyük para

" Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Canlı Yayın için Servet Harcadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "