Okunma

Facebook, Live servisi için kendi çipini üretecek!


26 Mayıs 2018 Cumartesi 20:00
Facebook, Live servisi için kendi çipini üretecek!

Facebook, kullanıcıların canlı yayın yapabilmesine imkan sağlayan Facebook Live hizmeti için geliştirme yaptığını duyurdu. Sosyal medya devi, Live üzerinde istenmeyen yayınların anlık olarak filtrelenebileceği yapay zeka yazılımı için kendi çiplerini üretmeyi planlıyor.

Şirketin yapay zeka biriminin başında yer alan Yann LeCun, Facebook’ta yer alan canlı video analizini yapabilmek ve filtrelemek için enerji verimliliğini daha fazla sağlayan bilgisayar çiplerini tasarlamaya başladıklarını söyledi. LeCun, canlı yayın sırasında bir kullanıcının intiharını veya kendi işlediği cinayetini paylaşması gibi topluma aykırı durumlarda bu yapay zekanın anlık olarak yayını kesebileceğini ifade etti.

Facebook tasarrufu önemseyen çiplere yoğunlaşıyor!

Geçtiğimiz Cuma günü Paris‘te düzenlenen Viva Technology endüstri konferansında konuşma yapan LeCun, her canlı yayını izleyen ve kaydeden bu bilgisayar sistemleri ve yapay zeka için büyük bilgisayar bileşenlerinin kullanıldığını söyledi. Bu bileşenlerin enerji konusundaki sarfiyatı göz önüne alındığında tasarrufu ön plana alan çiplere ihtiyaç olduğunu belirten LeCun, bu çipleri de şirketin kendisinin tasarlayıp kullanacağını ifade etti.

facebook

Aslında şirket daha önceden de donanım sektörüne el attığını duyurmuştu. Kendi sunucu tasarımını, anakartlarını ve veri merkezleri için kendi iletişim çiplerini üreten şirket aynı zamanda geçtiğimiz ay kendi yarı iletkenlerini tasarlamak üzere zaten bir ekip oluşturmuştu. Sosyal medya devi bu çalışmalarıyla Intel ve Qualcomm gibi yonga üreticilerine daha az bağımlı olmak istiyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook, Live servisi için kendi çipini üretecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Live servisi için kendi çipini üretecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Live servisi için kendi çipini üretecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "