Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar


28 Ocak 2021 Perşembe 15:11
ABONE OL
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, analistler ile gerçekleştirdiği dördüncü çeyrek kazanç görüşmesi sırasında Apple’ı kızdıracak ifadelerde bulundu. Zuckerberg, Apple’ın kullanıcılara gizlilik ve güvenlik konusunda yanıltıcı vaatler verdiğini iddia etti. 

“Apple, gizlilik konusunda kullanıcıları yanıltıyor”

ABD’nin iki büyük şirketi Facebook ve Apple arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephe daha açıldı. Sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg, analistlerle üç ayda bir yaptığı kazanç görüşmesinde Apple’ı müşterilerini yanıltmakla suçladı.

Facebook’un çatısı altındaki mesajlaşma platformlarının sunduğu gizlilik özelliklerini öven Zuckerberg, lafı daha sonra iPhone’lar arası mesajlaşma uygulaması iMessage’a getirdi. Apple’ın, WhatsApp‘tan daha az gizliliğe sahip olan iMessage’ı pazarlarken tüketicilere “yanıltıcı” gizlilik vaatleri verdiğini söyleyen Facebook CEO’su, “Mahremiyet konusunda genellikle gerçek dışı iddialarda bulunan birçok rakibimiz var” şeklinde konuştu.

whatsapp imessage

“Apple, kısa süre önce büyük ölçüde uygulamaların topladığı meta verilere odaklanan sözde gizlilik beslenme etiketlerini yayınladı, ancak iMessage, siz iCloud’u devre dışı bırakmadığınız sürece varsayılan olarak mesajlarınızın uçtan-uca şifrelenmiş yedeklerini saklamaya devam eder” diyen Zuckerberg, WhatsApp’ın uçtan-uca şifrelemesinin, onu Apple’ın mesajlaşma hizmetinden “açıkça üstün” kıldığını söyledi.

Apple’ı en büyük rakiplerinden biri olarak tanımlayan Facebook CEO’su, teknolojini devini rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçladı. Apple’ın, uygulamalarda ve hizmetlerde Facebook ve diğer geliştiricilere karşı gittikçe daha fazla pay aldığını belirten Zuckerberg, “Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamaların çalışma şekline müdahale etmeye çalışıyor. Kullanıcıların yalnızca kendi uygulamalarını tercih etmelerini istiyor. Ve bu, dünya çapında milyonlarca işletmenin büyümesini etkiliyor” dedi.

Facebook’u isyan ettiren iOS 14 gizlilik özelliği

Apple, Facebook da dahil olmak üzere geliştiricilerin reklam gelirlerini azaltacağını söyledikten sonra iOS 14 güncellemesindeki bir gizlilik özelliğini erteleme kararı almıştı. Söz konusu özellik, uygulama geliştiricilerini kullanıcılardan onları birden fazla uygulamada takip etmek için izin almalarını şart koşuyor. 

Apple dün yaptığı açıklamada, başlangıçta Eylül 2020 için yayınlamayı planladığı özelliği, ilkbaharın aylarında kullanıma sunacağını duyurmuştu. Facebook Mali İşler Müdürü Dave Wehner, Apple’ın gizlilik değişiklikleri nedeniyle iOS ekosistemindeki tüm reklam hedefleme şeklinin tamamen değişebileceğini söylemişti.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Al birini vur ötekine.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Apple işte güvenlik diye kandırıyor milleti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

gizlilik diye bişey kalmadı artık

" Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a salvolar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme