Facebook’tan Clubhouse’a 4 yeni alternatif geliyor


19 Nisan 2021 Pazartesi 10:15
ABONE OL
Facebook’tan Clubhouse’a 4 yeni alternatif geliyor

Geçtiğimiz yıl App Store’da yayınlanan Clubhouse sosyal medya platformlarında adeta yeni bir dönem başlattı. Kısa süre içerisinde Twitter, Telegram, Discord ve daha birçok uygulama kendi sesli sohbet alternatiflerini geliştirdiklerini açıkladı. Fakat bunlar arasında en hırslı şirket Facebook oldu.

Clubhouse’u tahtından etmek isteyen Facebook ay başında Hotline adlı servisini duyurdu. İçerik üreticilerinin sohbet edip aynı zamanda izleyicilerden soru alabildikleri platform şirketin Ar-Ge grubu NPE ekibi tarafından herkese açık olarak test edilmeye başlandı. Fakat çok geçmeden Facebook’tan benzer fonksiyonlara sahip bir avuç yeni özellik için müjdeli haberler geldi.

Facebook’un Clubhouse hırsı bitmiyor

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Clubhouse’un büyüyen şöhretine rakip olacak yeni araçlar için kolları sıvadı. Şimdiye kadar şirketin ürettiği deneysel hizmetler bu konuda pek umut vadetmese de ekip asla yılmadı ve arayışlarına devam etti. Nihayetinde Social Audio adı altında bir dizi özelliği hayata geçirme kararı aldı.

Vox‘un aktardığı bilgilere göre Facebook bugün en az dört farklı sesli sohbet servisi için duyuru gerçekleştirecek. Bunlardan biri, Messenger Odaları‘nın bir uzantısı olarak başlayacak. Mevcut video konferans hizmetine ses tabanlı sohbet seçeneği sunacak. Ayrıca şirket kullanıcıların kısa sesli mesajları kaydetmesine ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmasına da izin verecek.

Sosyal medya

Halihazırda var olan hizmetlere getireceği uzantıların dışında Facebook’un Clubhouse‘a neredeyse birebir benzeyen ayrı bir servis daha başlatacağı düşünülüyor. Doğrudan ses bazlı yayınlanacak özellik, yayıncılar ile dinleyicilerin birebir etkileşim kurmasına izin verecek. Ayrıca kaydedilen bu yayınlar podcast olarak Spotify aracılığıyla paylaşabilecek.

Raporlara göre Facebook en az dört farklı sesli sohbet aracını bugün kullanıcılarına açıklayacak. Fakat özelliklerin kullanılabilirlik durumu büyük olasılıkla uzun bir zaman dilimine yayılacak.

Clubhouse Android‘e geliyor

Clubhouse’un yazılım geliştiricisi Mopewa Ogundipe geçtiğimiz hafta paylaştığı bir tweet’te beklenen müjdeyi verdi. Sosyal medyadaki “Nasıl başladı, nasıl gidiyor?” furyasına katılan Ogundipe, uygulamadaki hesabına ait iki farklı ekran görüntüsü paylaştı.

İlk görüntüde Ogundipe’nin profilinde “sent from my iPhone” mesajı yer alırken; ikinci ekran görüntüsünde ise iPhone’un yerini Pixel aldı. Google‘ın geliştirdiği bir akıllı telefondan alınan görüntü, uygulamanın çok yakında Android sürümüyle daha geniş kullanıcı toplulukları karşısına çıkabileceğini gösterdi.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Ya tutarsa

" Facebook’tan Clubhouse’a 4 yeni alternatif geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Clubhouse’a 4 yeni alternatif geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Clubhouse’a 4 yeni alternatif geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!