Facebook, Covid-19 politikasını gevşetmedi


26 Şubat 2021 Cuma 11:20
ABONE OL
Facebook, Covid-19 politikasını gevşetmedi

Facebook, Gözetim Kurulu talebinin ardından Covid-19 politikalarını gevşetmeyeceğini belirtti. Sosyal medya şirketi, Gözetim Kurulunun geçen ay kullanıcılardan gelen ilk temyiz başvurusuna karar vermesiyle birlikte yaptığı tavsiyeleri kabul edip etmeyeceğine karar verdi.

Facebook standartlarını gevşetmeyecek

Facebook, verdiği yanıtlar arasında Covid-19 yanlış bilgisini kaldırmaya yönelik standartları gevşetmeyeceğini, ancak kullanıcılara gönderilerini bir insanın mı yoksa otomatik filtreleme sisteminin mi sildiğini açıklayacağını test edeceğini belirtti.

Gözetim Kurulu incelediği altı vakaya dayanarak 17 tavsiyede bulundu. Yönetim kurulunun temyiz davalarına ilişkin kararlarının aksine, Facebook’un tavsiyeleri benimsemesi gerekmiyor. Ancak en azından bunları dikkate alacağını kabul etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Facebook’a verilen bir öneri, Facebook’un hidroksiklorokin ve azitromisinin etkili COVID tedavileri olduğunu söylediği için bir kullanıcının gönderisini kaldırdığı bir vakadan kaynaklanıyor. 

Şirket, yönetim kurulunun küresel sağlık kuruluşlarıyla yaptığı istişareye dayanarak bu ifadenin yorumlamasına katılmıyor. Bunun için “yakın bir zarara” yol açabilecek yanlış bilgiler içeren yayınlara karşı uygulanmasını engelleme tavsiyesine uymayacağını belirtiyor.

Daha ilginç yanıtlardan biri, Facebook’un nefret figürleri de dahil olmak üzere “tehlikeli kişi ve kuruluşlara” yönelik yasağıyla ilgili politikalarını nasıl netleştireceği olarak öne çıkıyor.

Kurul, Facebook’un Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels’e atıfta bulunan bir gönderiyi kaldırmasının ardından açıklamayı önerdi, ancak kullanıcı Goebbels‘i olumsuz bir şekilde eski Başkan Donald Trump ile karşılaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Facebook, açık bir şekilde kınanmadığı takdirde nefret içerikli gönderileri kaldırabileceğini belirtmek için dil eklemeyi planladığını açıkladı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook, Covid-19 politikasını gevşetmedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Covid-19 politikasını gevşetmedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Covid-19 politikasını gevşetmedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!