Okunma

Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak!


20 Nisan 2017 Perşembe 06:00
Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak!

Facebook’un düzenlediği F8 konferansı ilginç haberlere sahne oldu denebilir. Bunlardan en önemlisi tabii ki Facebook’un beyninize ekstra hiçbir implant takmadan düşünce gücünüzle yazı yazmanıza olanak tanıyacak bir insan beyni – bilgisayar arayüzü tasarlama planları.

Düşünerek yazı yazmak mümkün mü?

Bu sorunun yanıtını Facebook’un görevlendirdiği 60 mühendisin çabalarıyla birlikte alabileceğimiz kesin. Zaten Facebook’tan önce benzer teknolojileri üretebilmek adına yatırım yapan birkaç şirket daha var ama hepsi beyne yerleştirilecek implantlar yardımıyla bu işi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Facebook ise çok daha temiz bir yöntem kullanmak ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde bu işin altından kalkmak istiyor. Ekip optik görüntüleme kullanarak insan beynini saniyede yüz kez tarayarak, kendi içinizden yaptığınız konuşmaları tanıyabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

17-04/20/18035680_10103029887592773_1046779034_n.jpg

Bu da düşüncelerinizin yazıya dökülebilmesi anlamına geliyor ki, mesajlaşma uygulamaları için oldukça tehlikeli bir teknoloji olacağı kesin. Zira düşüncelerinizi yazıya döktüğünüzde göndermeyi düşünürseniz muhtemelen mesaj karşı tarafa gönderilecek demektir. Bunun da pek hoş sonuçlar doğurmayacağı ortada.

Facebook’un araştırma ve geliştirme departmanı Building 8‘in başındaki isim Regina Dugan da konuyla ilgili olarak, “Hedefimiz insanların dakikada 100 kelimeyi yalnızca düşünerek yazabilmesi. Bu miktar akıllı telefonunuzla yazabileceğinizden tam beş kat fazla.” sözlerini sarfeti.

Ekibin ayrıca yazı yazmakla yetinmeyerek, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimini de insanların düşünceleriyle kontrol edebilecekleri bir hale getirmek istiyor.

:: Facebook’un bu yeni hedefi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Cogu futurist in uzun zaman dir hayal ettigi bir sey, umarim bir gun gercek olur. Devrim olur.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Oyunlarda böyle örneklerini görmüştüm ama bu yeni bir şey olmalı. Kimisi dakikada 40 farklı senaryo düşünüyor kimisi ise hiçlik. Bu durumdan Facebookunda yararlanıp veri toplayacağını düşünüyorum eğer öyle olursa bence çok yanlış bir uygulama olur. Bir insanın düşüncelerini, kafasının içindekileri kimse bilmemeli.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bi takip etmediğiniz düşüncelerimiz kalmıştı artık düşüncelerimiz de takip edilecek. Düşündüğümüz şey reklam olarak çıkarsa şaşırmayın.

" Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "