Okunma

Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı!


06 Mayıs 2016 Cuma 14:00
Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı!

Facebook’un biyometrik veri depolama çalışmaları kapsamında kullanıcılardan izinsiz olarak fotoğraflarını aldığı şeklinde iddialar gündeme gelmişti.

Hukuka aykırı bir durum olarak değerlendirilen bu durum konusunda şirkete ilgili mahkemede dava açılmıştı.

Facebook, biyometrik veri depolama konusunda kullanıcılardan izinsiz olarak fotoğraflarını kullandığı gerekçesiyle kendisine açılan davanın ilk celsesini kaybetti.

Reuters’da yer alan habere göre Kaliforniya’daki Federal Mahkeme’de görülen dava sonucunda IIinois Bilgi Gizliliği Yasası gereği Facebook’un kanun hükmünde kanuniyet ilkesi çerçevesinde haksız olduğu ifade edildi.

Facebook’un “Yüz Tanıma” özelliği çerçevesinde yaptığı çalışma, kullanıcıların Biyometrik olarak verilerini depolayabilmelerini sağlayacak.

16-05/06/biyometrik-veri-696x413.jpg

Facebook’un söz konusu dava sonucunda Biyometrik Veri Toplama, Yüz Tanıma özelliğini kullanıcılara sunup sunmayacağı bilinmez; fakat kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin son derece tartışıldığı bir ortamda insanların aklında soru işaretleri kalacak gibi gözüküyor.

:: Facebook’un kullanıcılara sunmaya hazırlandığı biyometrik veri depolama özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    böyle yapacakları belli zaten…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    garip buluyorum

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Ne sanıyorsunuz kullanmadığını falan mı milenyum çığındayız bilgi güçtür.

" Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "