Okunma

Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı


17 Ağustos 2012 Cuma 07:22
Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı

Facebook, kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğraf ya da diğer tüm verilerin, kullanıcı tarafından kendi isteği ile silme işlemi yapmasına rağmen sunucularında barındırmaya devam etmesi uzun zamandan beridir tepki topluyordu.

Sosyal ağların popülerleşmeye başladığı ilk yıllarda, fotoğraflar silinmiyor, hatta basit bir “Bu resmin URL’sini kopyala” işlemi yapılarak, fotoğrafların kullanıcı silse dahi aslında fotoğrafların sunuculardan silinmediği anlaşılıyordu. Sonrasında bu durum da “üstü kapatılarak” aşıldı. Fotoğraflar bir şekilde sunucularda yer almaya devam etti, tepkiler de öyle.

Fotoğrafları sildirmek

Facebook‘un da kullanıcılar silse bile fotoğrafları sunucularında barındırmaya devam ettiği biliniyordu. Bu hem gizlilik açısından büyük bir sorun teşkil ediyor, hem de sunucularda kapladığı alan yüzünden doğaya zarar veriyordu.

Bugüne dek neredeyse 1 milyara yaklaşan kullanıcının sildiği milyonlarca fotoğrafların boyutunu düşünürsek, bunun getirdiği barındırma maliyeti, sunucu soğutma masrafları söz konusu olunca, Facebook gibi büyük bir şirket için bile büyük bir gider kalemi olarak nitelendirilebilir. Üstelik, sunucuların bu fotoğrafları barındırma ile harcadığı enerji ve çevreye verdiği zarar da cabası.

Facebook’tan geri adım

Facebook artık halka arz etmiş bir şirket olduğundan gizlilik politikası gibi konular şirketi çok daha hassas ilerletmeye devam ediyor. Bundan sonra Facebook, kullanıcıların sildiği fotoğrafları “gerçekten” silmeye başlayacak. Bugüne kadar gerçekleşmeyen silinme işlemi, şimdi biraz gecikme ile de olsa gerçekten silinecek.

:: Facebook’un fotoğrafları bugüne dek silmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? SDN Forum’da tartışalım.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hayrın ne olduğunu bildiklerini sanmıyorum, seninde sanmadığın gibi. Rezalet bir durum ve bilerek ellerine done veriyor insanlar, kendileri ve hayatları hakkında. Sadece yazık diyorum. İki adet foto paylaştım şimdiye kadar o da profil fotoları. Yeterli bence. Bence insanlar da böyle yapmalı. İkişer üçer foto yeter.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yaaaa hakikaten de simdi bir silkelenip dusundum de neler konusuluyor neler o msjlarda puffff ;/

 3. SDN Okuru dedi ki:

  istihbarat topluyorlar mark kardeş ajancılık oynuyarak parayı kırıyor hepsi bu ama iyi yöntem bulmuş herif birbirimize attığımız mesajlar sayesinde nerdeyse kıçımıza giydiğimiz dona kadar biliyorlar bizi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber işte bu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  siz siliyor zannedin sunuculardaki fotografın ismi değişse ne olur siz silindi zannedersiniz. Yada erişemeyeceğiniz bir sunucuya taşınsa bunu tam anlamıyla anlamanın imkanı yok bu tüm firmalar için geçerli. Ama pek akıl karı iş değil bence.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  dikkatinizi çekerim facebook sadece küçük bir program ve kısa zamanda sahibi ultra zengin olması aklım almıyor bu işte bir iş var oda arkasında cia ve mossad güçlerin ciddi manada bu benzer siterlerden istihbarat topluyorlar yani asıl maksat bilgi toplamak yoksa zaten kısa bir zamanda bir adam zengin olmaz kusura bakmayın bu bir komplo teori değil birazcık aklı olan bu işi çözer.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer silinirse eski hareketli gif resimlerde uçar. Facebook gif özürlü olduğu için yenisi zaten yüklenmiyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yanlış biliyor olabilirim ama kullanıcılar tarafından silindiği için facebook haricinde ulaşıma kapanan fotoğraflar neden aktif sunucularda barındırılsın ki? yani büyük çaplı veri depolama sistemleri hakkında çok bir bilgiye sahip değilim ama facebook bu verileri kapalı sistem bir sunucu da saklayabilir pekala.? ve sisteme ihtiyacı olduğunda sistemi açar ihtiyacı yokken fişini çeker…düzenli ve karmaşık olmayan bir içeriklendirme sistemi ile sunucu soğutması ve benzeri masraflardan kurtulabilirler..bu gibi sistemler kişilerin özel hayatlarına sonuna kadar girmeye çalışan sistemler ve ben kendi adıma bu sistemin 40 takla sonucu elde ettiği kişisel verileri sileceğine ihtimal vermiyorum..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Face zorla zaman tüneline geçirdi 🙂 haberim olmadan iyice saçmaladılar…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yalannn.. yalannnn ve yalannn..
  Hayatta siler mi? sadece üstüne kılıf çekip saklıyor işte.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  1milyar kullanıcının herhalde sildiği 100 milyarlarca fotoğraf vardır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  siz de buna inandınız..

 13. hayalci dedi ki:

  Ben aylar önce demiştim silinmiyor diye bir bildiğimiz var demekki, adamlar baktılar olmuyor, sunucuları hafifletmek için en başta yapacakları işi sona bırakıyorlar, bu haberde oyun olabilir, milet sansınki fotoğraflar silindi ama biz reklamlardan para kazanmaya devam edelim teee uzaktaki işlemleri bilemeyiz tabi, ufak bir haber internette bir anda dağılıyor, ne diyeyim hayırlısı tabi onlar hayırdan anlıyorlarsa

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sonundaaaaaaaaaaa

" Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Fotoğrafları Silmeye Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "