Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı


11 Ocak 2020 Cumartesi 12:00
Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı

Popüler yayın platformu Twitch, 2019 yılını pek iyi geçirmemiş durumda. Facebook’un yayıncılar için Facebok Gaming platformunu tanıtmasından sonra birçok yayıncı işbirliği için Facebook’u tercih etti. Ülkemizde de yatırımlarını ciddi oranda artıran Facebook Gaming pazar payı ile kullanıcıları şaşırttı. Bu süreçte Twitch pazar payı ise olumsuz sonuçlarla karşılaştı.

Facebook Gaming pazar payı ile dikkatleri üzerine çekti

Gelen raporlar göz önüne alındığı zaman, Mixer için de işler pek yolunda gitmiyor diyebiliriz. Ninja ve Shroud gibi yayıncıları bünyesine katan Microsoft, milyon dolarlık harcamalara rağmen sadece yüzde 0.6 oranında artış gösterebildi. YouTube Gaming ise çok küçük bir artış göstererek pastanın en çok paya sahip ikinci platformu olmaya devam etti.

Facebook Gaming pazar payı

2019 yılı en fazla Facebook Gaming için olumlu geçmiş durumda. Yüzde 5.4 oranında artış yakalayan Facebook, en çok büyüyen yayın platformu konumunda. Ülkemizde de yatırımlarını ciddi oranda arttıran şirket, 2020 yılı için olumlu bir tablo çiziyor. Ancak Twitch, yüzde 61 oranındaki payıyla halen pastanın en büyük sahibi diyebiliriz.

Platform üzerinde yapılan yayın saati baz alındığında ise yine en çok artışı Facebook Gaming yaşadı. 2018 yılına kıyasla Twitch’de yayın saatinde artış yaşarken, YouTube Gaming ve Mixer ise en az artışa sahip platformlar oldu. Birçok kişi platformlar üzerinden yayın yapmak istiyor. Bu sebeple 2020 yılı da dahil olmak üzere, bu sürelerin gittikçe artması muhtemel görünüyor.

Twitch pazar payı

Yayıncılara baktığımız zaman onlar için en önemli konulardan birisi de şirket desteği. Twitch’in bu konuda eleştirilmesinden sonra özellikle ülkemizde yeterli desteği sağlayamamış olması, Facebook Gaming için bir fırsat yarattı diyebiliriz. Yayıncılar için kazanılan para da en önemli konulardan bir tanesi. Facebook’un bu konuda da bonkör davranması ile yüzde 5.1’lik artış yaşanmış durumda.

Facebook toplamda 68 milyar dolara ulaşan değeri ile birlikte, yayın kategorisinde YouTube Gaming’den sonra en büyük ikinci şirket olarak kabul ediliyor. Bu sebeple, şirketin 2020 yılı içerisinde de desteklerini artırarak devam ettirmesi bekleniyor. Facebook Gaming’in bu kadar agresif bir politika izlemesinin en büyük nedenlerinden birisi de, Facebook’a karşı azalan ilgi olarak nitelendiriliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Facebook gaming beğendim yayıncıyı destek sub,abone vb. Olunca özel group girmiş oluyorsun orda destek olanlar paylaşım yapıyor yayın özetleri kısa klipler etkinlik saatleri buluşma düzenlemeleri kimin ne olduğu belli bence bu yıl teknik sorunları da çözer ise facebook acaip kitle çeker bu payı 2-3 katlar 👍

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  twitch yüksek çözünürlük yüksek fps video imkanı sunsa da kayıt olayı yok olsa da bu kayıtlar belli kullanıcılara ve bi aman sonra siliniyor.
  facebook en azından tüm yayınları kesintisiz kayıt imkanı sunuyor.
  ancak facebook gaming hem düşük fps hem düşük bitraate imkanı hem de nedense facebook yayının yarattığı aşırı ping sorunu nedeni ile sıkıntı yaşıyor. ama aynı zamanda sosyal platform olduğu için de bu eksileri önemsizleşiyor.
  youtube ise işin duayeni. 4k 60 fps e kadar video kaydı, çok iyi bitrate desteği ve pingsiz yayın imkanı sunması o platformu en iyisi yapıyor. ama sıkıntı youtub insanları hem belli yayınlara itiyor hem de yeni yayıncıya pek şans vermiyor.

" Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan başarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 2. 2 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 3. 3 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 4. 4 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 5. 5 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 6. 6 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 7. 7 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 8. 8 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 9. 9 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 10. 10 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...