Okunma

Facebook kullanım oranı düşüyor!


03 Haziran 2018 Pazar 14:30
Facebook kullanım oranı düşüyor!

Hayatımıza sosyal medya kavramını kazandırmış olan Facebook, son yıllarda ciddi bir şekilde kullanıcı kaybı yaşıyor. Facebook kullanımı, özellikle gençler arasında artık eskisi kadar popüler değil. Yapılan bir araştırma da Facebook kullanım oranı hakkında düşüş sinyalleri veriyor.

ABD merkezli ünlü araştırma ve düşünce kuruluşu Pew Araştırma Merkezi‘nin yaptığı son anket ile sosyal medya kavramının öncüsü Facebook, artık eski günlerinden çok uzakta. ABD’li gençler arasında yapılan geniş katılımlı ankette, Facebook‘un YouTube, Instagram ve Snapchat‘in gerisinde kaldığı ortaya çıktı.

facebook kullanım oranı

Facebook kullanım oranı yüzde 20 düştü!

2015 yılında yüzde 71 olan Facebook kullanım oranı, yeni araştırmada yüzde 51 olarak belirlenmiş. Üç yıldan bu yana gençler arasında Facebook kullanım oranı tam yüzde 20‘lik bir düşüş yaşamış durumda. Bu oran her beş gençten birinin Facebook‘u artık kullanmadığı anlamına geliyor. Araştırmada bu yılın en çok tercih edilen ilk üç sosyal medya plafformu yüzde 85 ile YouTube, yüzde 72 ile Instagram ve yüzde 69 ile Snapchat olarak görülüyor.

Dar gelirliler Facebook’u daha çok tercih ediyor!

Aynı araştırmada akıllı telefona sahip olan gençlerin oranı da belirlendi. 2015 yılında yüzde 73 olan bu oran, bu yıl yüzde 95 oldu. Neredeyse akıllı telefonu olmayan genç yok denecek kadar az. Sosyal medya kullanımında gelir durumuna da yer verilen araştırmada, Facebook’u dar gelirli gençlerin yüksek gelirlilere göre daha fazla tercih ettiği ortaya çıktı.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook kullanım oranı düşüyor!”

 1. Kerim. dedi ki:

  Instagram da facebook un, whatsapp da facebook un. Snapchat i de satin almaya calismisti bir ara ama satmamislardi.

 2. jincx dedi ki:

  hepsi de amerikan

  1. Kerim. dedi ki:

   Aynen haci. Japonya ve korede cok guzel uygulamalarin oldugunu duydum. Cin in baidu su, rusyanin yandex i, cin in 360 Search u, gene cin e ait olan Sogou, WeChat, Easou cok iyi uygulamalar. Lakin bilen sayisi cin haricinde cok yok.

" Facebook kullanım oranı düşüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook kullanım oranı düşüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook kullanım oranı düşüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "