Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında!


13 Haziran 2020 Cumartesi 02:00
Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında!

Facebook, Mayıs ayının ortasında ünlü Gif uygulaması Giphy satın alması ile gündeme gelmişti. Facebook üzerinde çok fazla kullanılan Giphy böylece, sosyal medya devinin bünyesine katılmaya hazırlanıyordu. Ancak bugün ortaya çıkan bilgilere göre, bu satın alma tehlikeye girmiş olabilir.

Giphy satın alması neden soruşturma altında?

Aslında olay ilk defa gündeme gelmiş değil. Mayıs ayının sonuna doğru, gif uygulaması için satın almanın duyurulması üzerine İngiltere Kongresi’nde satın almanın rekabeti bozacağına dair eleştiriler ortaya çıkmıştı.

Şimdi ise Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından, 400 milyon dolar değerindeki bu anlaşma, açılan soruşturma ile askıya alınmış oldu. Ünlü gif uygulaması bildiğiniz gibi Facebook dışında, Snapchat, Twitter ve Tik Tok üzerinde de etkin olarak kullanılıyor.

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ise, bu satın alma işleminin sosyal medya rekabetini kötü etkilemesinden endişeleniyor. Facebook ise Giphy satın alması sonrası yaptığı açıklamada, uygulamanın eski işlevini koruyacağını ve diğer platformlara Gif sağlamaya devam edeceğini açıklamıştı.

giphy satın alması, gif uygulaması, giphy

Ancak Facebook, satın almalar sonrası sözlerini pek tutmamasıyla biliniyor. Daha önce satın alınan WhatsApp ve Instagram üzerinde yaptığı değişiklikler ve eski ekiplerin şirketten uzaklaştırılmış olması da buna kanıt olarak sunuluyor.

Şu an için bu satın almanın akıbeti belli olmasa da, soruşturmanın 3 Temmuz tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Kurul, bu süre içinde Giphy ile Facebook arasında bir bağ kurulmasının da önüne geçti. Buna göre soruşturma sürecinde ünlü gif uygulaması şu anki şirket yapılanmasını koruyacak.

Facebook’un Giphy satın alması ile gerçekten de sosyal medya rakiplerine karşı bir avantaj elde etmeye çalışabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Facebook bu. Sağı solu belli olmaz.

" Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!