Okunma

Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç


05 Nisan 2016 Salı 11:30
Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç

Facebook, görme engelli veya görme bozukluğu olan kullanıcıların Facebook’ta yayınlanan fotoğrafları “görebilmesini” sağlayan Automatic Alternative Text isminde bir araç geliştirdi. 

Araç, yayınlanan fotoğrafları tarayarak o fotoğrafın ne olduğunu belirliyor ve görme engellilere sesli bir şekilde geri bildirimde bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook’un ilk görme engelli mühendisi Matt King, “Facebook zaman tünelinin ne kadar görsele dayalı olduğunu düşünün. İnsanlar yayınlanan fotoğraflara yorum yapıyor veya insanlar paylaşılan görsellerle ilgili konuşuyor. Ancak gerçekten o fotoğrafın ne olduğunu kimse söylemiyor. Böyle bir durumda benim gibi biri “Burada ne oluyor?” diye kendine soruyor” ifadelerine yer verdi.

Görme engellilere büyük kolaylık

AAT aracından önce insanlar ekran okuyucusu ile sadece ekran üzerinde bulunan yazıları okuyabiliyordu. Bu da yalnızca paylaşılan fotoğrafın kim tarafından, hangi iletiyle paylaşıldığını söylüyordu.

16-04/05/att-2.jpg

 

Şimdi ise ATT ile paylaşılan görselin de ne olduğu anlaşılabilecek. Örneğin bir pizza fotoğrafında AAT bunu algılayarak görme engelli kullanıcılarına bunun bir pizza fotoğrafı olduğu söylenecek. 

Şu anda sadece Facebook’un iOS sürümünde ve İngilizce olarak kullanılabilen ATT aracı, yakın zamanda diğer platformlarda da olacak.

:: Facebook’un yeni aracı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Geçmiş olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  işte böyle şeylerle gelin bizlere ne güzel olmuş..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende bir görme ngelli olarak anlamadım. Gelişmiş toplumlarda bilgiye erişmek herkezin hakkı olmakla birlikte… Adamlar face bookta mühendist çalıştırıyor bizlerde hala bunları tartışıyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  illa herkeze kullandıracaklar demekle neyi kastettiniz anlamadım. Ne yani, bizlerin fotoğrafta ne olduğunu bilmek hakkımız değilmi? Sizler görüyorsunuz, ama yarın göreceğinizin garantisimi var? Önce bunu düşünün.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  illa herkese kullandıracaklar

" Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Görme Engelliler için Özel Araç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "