Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone


22 Temmuz 2016 Cuma 13:00
Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone

Google Alphabet Inc. bir süre öncesinde Loon Projesi kapsamında yüksek irtifa balonları ile dünyanın her köşesine ücretsiz olarak internet ağı sunma hedefini açıklamıştı.

Facebook ise, dün itibariyle dünyanın her köşesine internet hizmeti ulaştırma amacını taşıyacağı güneş enerjili insansız hava aracının test aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Facebook‘un Aquila adındaki hafif yüksek irtifa aracı, son olarak Yuma, Arizona dolaylarına yaklaşık 96 dakika boyunca havada kalmıştı.

Şirketin Aquila filosunda beklediği performans ise bir seferde en az üç ay süreyle 60 bin feet(18.290 metre) uçarak, dünyanın en ücra köşelerine dahi ücretsiz internet hizmeti ulaştırmak olacak.

16-07/22/62b16cb12b2f6ee5a794029e5b22976d_article.jpg

Facebook’un güneş enerjili drone projesi

Facebook‘un Mühendislik Direktörü ve Connectivity Lab Başkanı Yael Maguire, güneş enerjili internet dronelarına yükledikleri görevin ilk aşamada yalnızca 30 dakika uçmakla sınırlı tutulduğunu belirtti.

Aquila‘nın gerçekleştirdiği ilk uçuşların kendilerini son derece heyecanlandırdığını ifade eden Maguire, teknik eksiklerin var olduğunu; fakat bunları en kısa sürede gidermek adına çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg‘in ise, verileri mevcut hızdan daha yüksek performansta iletmek amacıyla, Aquila’nın daha verimli bir şekilde kullanılması, daha fazla süre havada kalabilmesi yönünde isteği olduğu biliniyordu.

16-07/22/indir-3.jpg

Yael Maguire, Aquila’nın birkaç test uçuşunu geçmesinin ardından, güneş enerjili insansız hava araçlarına ait en uzun havada kalma rekorunu kırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Halihazırda 1.59 milyar kullanıcı barındıran Facebook‘un internet hizmetini dünyanın her yerine götürerek, kullanıcı potansiyelini arttırma hedefinde olduğu belirtiliyor.

:: Facebook’un güneş enerjili drone’unun dünyanın ücra köşelerine ücretsiz internet hizmeti sunabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Kimse hayrına yapmaz. Elbet bi amaçları vardır. Hakkımızda veri toplamak gibi

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bizim telekom izin vermez buna :))

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Allah bilir biİmkiler kalkan falan yapar işlerine gelmez ye

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

kablo ve baz istasyonu derdi bitecek

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

İstediği an istediği bilgiye sahip olabilecek konumda zaten. Allah razı olsun. 😀 Adamın derdine bak her yere internet götürmek. Bizde hain temizliyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Hali hazırda kullanılan insansız uçaklara nazaran her ülkeye rahatça girebilir ve kabul edilebilir bir şey olmuş. En azından artık tam anlamıyla izlendiğimizi biliriz ve farklı düşünceler içerisinde bulmayız kendimizi kafamız rahat olur açıkcası 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Tabii ki Mark veri toplayacaktır ona şüphem yok böylece altta şikayet eden insanlar yakalanmış olur. Düşünsenize internette en hafif yasaktan en ağır yasakları geçen kişiyi mark ele veriyor, ne gülerim ama 😀 Özellikle internetten çocuk pornosu yapanlar pat diye açığa çıkar, milletimizin ne kadar rahatsız olduğuna bakın bu konuda, eminim sakladıkları çok şey vardır!

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Türk telekom bundan da para alır

" Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)