Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone


22 Temmuz 2016 Cuma 13:00
Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone

Google Alphabet Inc. bir süre öncesinde Loon Projesi kapsamında yüksek irtifa balonları ile dünyanın her köşesine ücretsiz olarak internet ağı sunma hedefini açıklamıştı.

Facebook ise, dün itibariyle dünyanın her köşesine internet hizmeti ulaştırma amacını taşıyacağı güneş enerjili insansız hava aracının test aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Facebook‘un Aquila adındaki hafif yüksek irtifa aracı, son olarak Yuma, Arizona dolaylarına yaklaşık 96 dakika boyunca havada kalmıştı.

Şirketin Aquila filosunda beklediği performans ise bir seferde en az üç ay süreyle 60 bin feet(18.290 metre) uçarak, dünyanın en ücra köşelerine dahi ücretsiz internet hizmeti ulaştırmak olacak.

16-07/22/62b16cb12b2f6ee5a794029e5b22976d_article.jpg

Facebook’un güneş enerjili drone projesi

Facebook‘un Mühendislik Direktörü ve Connectivity Lab Başkanı Yael Maguire, güneş enerjili internet dronelarına yükledikleri görevin ilk aşamada yalnızca 30 dakika uçmakla sınırlı tutulduğunu belirtti.

Aquila‘nın gerçekleştirdiği ilk uçuşların kendilerini son derece heyecanlandırdığını ifade eden Maguire, teknik eksiklerin var olduğunu; fakat bunları en kısa sürede gidermek adına çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg‘in ise, verileri mevcut hızdan daha yüksek performansta iletmek amacıyla, Aquila’nın daha verimli bir şekilde kullanılması, daha fazla süre havada kalabilmesi yönünde isteği olduğu biliniyordu.

16-07/22/indir-3.jpg

Yael Maguire, Aquila’nın birkaç test uçuşunu geçmesinin ardından, güneş enerjili insansız hava araçlarına ait en uzun havada kalma rekorunu kırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Halihazırda 1.59 milyar kullanıcı barındıran Facebook‘un internet hizmetini dünyanın her yerine götürerek, kullanıcı potansiyelini arttırma hedefinde olduğu belirtiliyor.

:: Facebook’un güneş enerjili drone’unun dünyanın ücra köşelerine ücretsiz internet hizmeti sunabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Türk telekom bundan da para alır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tabii ki Mark veri toplayacaktır ona şüphem yok böylece altta şikayet eden insanlar yakalanmış olur. Düşünsenize internette en hafif yasaktan en ağır yasakları geçen kişiyi mark ele veriyor, ne gülerim ama 😀 Özellikle internetten çocuk pornosu yapanlar pat diye açığa çıkar, milletimizin ne kadar rahatsız olduğuna bakın bu konuda, eminim sakladıkları çok şey vardır!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hali hazırda kullanılan insansız uçaklara nazaran her ülkeye rahatça girebilir ve kabul edilebilir bir şey olmuş. En azından artık tam anlamıyla izlendiğimizi biliriz ve farklı düşünceler içerisinde bulmayız kendimizi kafamız rahat olur açıkcası 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İstediği an istediği bilgiye sahip olabilecek konumda zaten. Allah razı olsun. 😀 Adamın derdine bak her yere internet götürmek. Bizde hain temizliyoruz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kablo ve baz istasyonu derdi bitecek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Allah bilir biİmkiler kalkan falan yapar işlerine gelmez ye

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim telekom izin vermez buna :))

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse hayrına yapmaz. Elbet bi amaçları vardır. Hakkımızda veri toplamak gibi

" Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
 2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
 3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
 4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar