Okunma

Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu


05 Eylül 2019 Perşembe 10:39
Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu

Son Facebook güvenlik ihlali olayında, yaklaşık 419 milyon telefon numarasının ele geçirildiği onaylandı. Yetkililer bu yeni Facebook güvenlik açığı konusunun, bilgilerin şifre korumalı olmayan bir çevrimiçi sunucuda saklandığından dolayı gerçekleştiğini ifade etti.

Facebook güvenlik ihlali nasıl gerçekleşti?

Yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaraları çevrimiçi olarak açık bir veri tabanında yayınlandı. Bu durumla alakalı bir takım sızıntı konuşmaları dolaşırken, Facebook son noktayı koydu ve 419 milyon telefon numarası ile birlikte Facebook ID’lerin de ele geçirildiğini söyledi.

Veritabanının kim tarafından, ne zaman ve nasıl derlendiğini araştırdıklarını söyleyen Facebook yetkilileri,  419 milyon verinin içerisinde birbirlerinin kopyasının da olduğunu söyleyerek, net olarak 210 milyon gerçek insanın bu durumdan etkilendiğini ifade etti.

facebook güvenlik açığı

Facebook güvenlik açığı hangi ülkeleri etkiledi?

Ele geçirilen Facebook kimliği ve telefon numarası sayısının başlıca etkilediği ülkeler arasında:

Amerika Birleşik Devleti için 133 milyon,

Vietnam için 50 milyon,

İngiltere için 18 milyon kayıt olarak belirtildi.

Kayıtların ele geçirilmesinde tahminler ise 2018 yılında devre dışı bırakılmış olan Cambridge Analytica’yı gösteriyor.

Bir sözcünün açıklamasına göre, bu veriler eski ve telefon numaraları ile alakalı olan güncellemeden önce toplanan verileri kapsıyor.

Her ne kadar verilerin eski olduğu ifade edilse de, bazı kaynaklara göre bu bir potansiyel güvenlik açığı ve önemi gittikçe artan bir konu.

Bu konuda siz Facebook’un son zamanlarda konu olduğu gizlilik ihlalleri ve güvenlik açıklarıyla alakalı ne düşünüyorsunuz?
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu”

  1. Anonim dedi ki:

    biz hayalımızde göremıoruz iphone kaç cıktıgını bıle bılmıorm wallah 😀 biz daha tuşlu telefondayız 😀 allah bizede nasıp eder inş iphone olmasada dokunmadık yeter

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Uzun zaman önce kapattım kafam rahat

  3. Anonim dedi ki:

    Hmmm Gerçekten ilginç Facebook gibi yüzmilyonlarca kişinin kullandığı bir yazılımda böyle bir olay. bu yüzden pek sosyal medya kullanmıyorum

" Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook güvenlik açığı yine kullanıcıları vurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "