Okunma

Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak!


22 Mart 2018 Perşembe 11:29
Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak!

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı açıklamayla beraber, platformun geleceğine dair çok önemli duyurular yaptı. Geçmiş dönemlerde yaşanmış olan kötüye kullanımlara karşı sert önlemler alacak olan Facebook, yeni güncellemeler ile birlikte güvenlik önlemlerini arttıracak. İşte Facebook kullanıcılarını bekleyen yeni güvenlik önemleri.

Facebook güvenlik alanında önemli geliştirmeler yapacak!

2014’te değişen Facebook politikalarına aykırı olan (daha öncesine ait) uygulamalar gözden geçirilecek. Bunun yapılmasının sebebiyse, daha öncesinde platformda olan uygulamalar kullanıcılardan büyük miktarda veri çekebiliyordu. Bu uygulamaların denetlenmesiyle, eriştikleri bilgiler kısıtlanacak. Kötü niyetli bulunan uygulamalar ise platformdan engellenecek.

Veri erişimi noktasında kullanıcılar da konu hakkında  bilgilendirilecek. Verilerini kötüye kullanmış bir uygulamadan etkilenen insanları bilgilendirilecek. Aynı zamanda “thisisyourdigitallife” aracılığı ile verilerine ulaşılıp ulaşılmadığını öğrenebilmelerini sağlayan uygulama da geliştirilecek. Böylece insanlar sosyal medyada paylaştıkları verilerin tamamını takip edebilecekler.

Facebook’un kendi denetim ağında bir otomasyon süreci de olacak. Bilgilerinizi kullanan bir uygulamaya 3 ay boyunca giriş yapmamışsanız, Facebook bu uygulamanın verilerinize erişmesini engelleyecek.

Uygulama girişi de yeni güvenlik önlemleri kapsamında yenilenecek. Böylece, bir sonraki versiyonunda, uygulama incelemesi gerekmeksizin bir uygulamanın erişim talep edebileceği verileri sadece isim, profil resmi ve e-posta adresini kapsayacak şekilde kısıtlanmış olacak. Bunun dışındaki herhangi bir bilgiyi talep etmek için Facebook onayı gerekecek.

Facebook’un Bug Ödül Programı, geliştiricilerin verileri kötüye kullanımının, kullanıcılar tarafından tespit etmeleri halinde Facebook’a rapor edebilmelerini sağlayacak şekilde genişletilecek.

:: Platformun yeni güvenlik önlemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Boyle seylere inanmayin. Kendisi para icin ehrseyi yapar.

  2. mustafa dedi ki:

    kullananlar düşünsün bana ne.

" Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook güvenlik alanında sert önlemler alacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "