Okunma

Facebook Haber Akışını Değiştiriyor


01 Temmuz 2016 Cuma 06:30
Facebook Haber Akışını Değiştiriyor

Sahip olduğu 1.59 milyar kullanıcı sayısıyla dünya genelinde en fazla sayıda kullanıcıya sahip sosyal medya platformu konumundaki Facebook bünyesindeki Haber Akışı‘nda değişikliğe gidiyor.

Facebook’un, Haber Akışı‘nı yenilemeye yönelik değişikliğinin ardından, dijital yayıncıların varlığında, daha fazla kullanıcıya odaklanacağı dile getiriliyor.

Facebook kullanıcıya daha fazla odaklanacak

Reklam ajansları, kurumsal şirketler vb. dijital yayıncıların en çok tercih ettiği sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, son dönem bazında, kişisel kullanımın geride bırakan bu duruma odaklanmayı planlıyor.

Bu bağlamda bünyesinde “Haber Akışı” özelliğinde algoritma değişikliğine gidecek Facebook, daha fazla aile-arkadaş ortamına yönelecek.

Kullanıcıların aile-arkadaş ortamı gibi yakın çevresinde odaklı içerikleri, kullanıcıya daha önde sunmayı amaçlayan Facebook, dijital yayıncıları arka plan atma tercihinde bulunacak.

16-07/01/f0ls1.png

Facebook yaptığı açıklamasında söz konusu yönelimlerinin, bazı dijital yayıncılarının site trafiğinin oldukça düşmesine sebep olacağı belirtildi.

Facebook’un paylaşılan içeriğin beğeni sayısı fazla paylaşılma sıklığı az dijital yayıncıların durumdan etkilenebileceğini ifade ediyor.

Facebook’un algoritma değişikliğiyle, kullanıcılardan aile-arkadaş ortamı tarafından okunabilecek içerikleri paylaşmasını istediğini söyleyebiliriz.

Dijital yayıncıların kullanıcılara daha fazla içerik üretme yoluna yönelmelerini sağlayacak gelişmenin, yayıncı-kullanıcı etkileşimini arttırması bekleniyor.

:: Facebook’un dijital yayıncıları arka plana atarak, kullanıcı odaklı bir algoritması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook Haber Akışını Değiştiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bende bu sorun var şuan. Ana sayfamda sürekli eski şeyler var arkadaşlarımın 15-18 saat önceki paylaşımları, etkileşimleri var. En yeniler tercihinde bile takip ettiğim sayfalar gözükmüyor. Gündemi güncel bir şekilde takip edemiyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  artik biseyler yapsa iyi olucak yoksa sonu msn gibi olucak 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  En çok okunanlar yerine en yeni gönderileri görmek daha iyi olur. Çünkü eskiden de öyleydi ve daha güzeldi. En yeniler olmayınca facebook sürekli aynı şeyleri gösteriyor bu da insanların facebooktan sıkılmasına neden oluyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  En çok okunanlar yerine en yeni gönderileri görmek daha iyi olur. Çünkü eskiden de öyleydi ve daha güzeldi. En yeniler olmayınca facebook sürekli aynı şeyleri gösteriyor bu da insanların facebooktan sıkılmasına neden oluyor

" Facebook Haber Akışını Değiştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Haber Akışını Değiştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Haber Akışını Değiştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "