Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti


18 Ocak 2021 Pazartesi 16:26
ABONE OL
Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti

Facebook Türkiye’nin sosyal medya ağları için yaptığı düzenlemeye uyacağını resmi açıklama ile duyurdu. Sosyal medya devinin bu adımı YouTube, TikTok ve Linkedin’ın temsilcilik açma kararından sonra, reklam yasağının devreye girmesine bir gün kala geldi. Facebook resmi açıklama ile kararını duyururken satır aralarındaki ‘tehdit’ dili de dikkat çekti.

‘Kaldırma talebinde ısrar edilirse temsilcimizi çekeriz’

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor” ifadelerine yer verilen açıklamada şirketin paylaşım kaldırma gibi taleplerde kendi ilkelerini uygulayacağının altı çizildi. Türkiye’nin bu konuda ısrar etmesi durumunda ise temsilciliğin geri çekileceği tehdidinde bulunuldu.

SDN Kurucusu Hakkı Alkan, Facebook’ın açıklamasını yorumladı.

Facebook’un açıklamasına ‘tehdit’ dili şöyle yansıdı:

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Bakan Sayan gelişmeyi böyle duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise Twitter hesabından Facebook temsilcileriyle yapılan toplantının görüntülerini de paylaştığı bir açıklama yaptı. Sayan, “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek Facebook’un kararını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Facebook ve İnstagram’ın da ülkemizde de 30’ar milyonu aşkın kullanıcıları var. Sosyal ağların ülkemizde temsilci bulundurmaları ile birlikte taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşlarımız muhatap bulabilecekler” ifadelerini kullandı.

Bakan Sayan, Facebook temsilcileriyle yapılan toplantıdan görüntü de paylaştı. 

‘Reklam yasağı veya bant daraltma özgürlüklere müdahale değil’

“Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haberleri beklediklerinin altını çizen Bakan Yardımcısı Sayan, şunları kaydetti:

“Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı ‘özgürlüğe müdahale’ olarak görmek adil değil. Birincil amacımız vatandaşlarımızın başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak. Sosyal ağlar hayatımızın gerçeği ve ülkemizin misafiri. Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa’da olduğu gibi; Türkiye’nin kanunlarına da uymaları şart! Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini dikkatle okuyalım. ‘Veriyi elinde tutanlar demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir.’ Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek bekliyoruz.”

Temsilcilik açmayanlara reklam yasağı yolda

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağ sağlayıcılarına tanınan süre sona erse de Twitter, Instagram, Periscope ve Pinterest henüz temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurmuştu.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
25 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

he he tamam. oldu öyle yaparız

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

temsilcisi de lazım değil, kendiside. efendi olacak, saygılı olacak, söz dinleyecek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

o iş bitti aga, artık gelsende bir, gelmesende

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

biz çok gördük böyle atıp tutanları.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

aslında temsilcilik açmasını engelleyeceksin. adam gibi gelip yalvaracak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

tükürdüğünü yalamak facebook için sorun olmayabilir ama benim midem bulandı bir defa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

sildim ve kapattım. burdan sonrası tencere hava, hep aynı hava

Çokomelli
Çokomelli
1 ay önce

Facebook benim verilerimi ne yapacak diyenlerin aksine güzel bi’ gelişme.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

yüzde 50 artı 1 tayyip reisin yanında. yok öyle meydan okumak artık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sen kimsin ki tehdit dili kullanıyorsun. Önce veri güvenliğini sağla insanları dinlemekten vazgeç bu verileri israil gibi devletlere verme ki senin gerçekten özgürlüğü savunduğunu anlayalım

Mustafa Mut
Mustafa Mut
1 ay önce

Facebook önce gizlilik, veri ihlali, verilerin siyasi sonuçları etkileyecek şirketlere satılması konularında kendine çeki düzen versin sonra bizi tehdit etsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ekmeğini nerede kazanıyorsan oranın kurallarınanşartlarına uyacaksın.İnşallah batarsın Face

DESLAER
DESLAER
1 ay önce

çıkabilir tr den çıksında zaten istanbul kadar boyu ve nufusu olan hollandaya hem temsilcilik aç hem bunu uygulama çıksın gitsin

elif
elif
1 ay önce

ModaSky geçin yerli istagram

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kanun ve nizam şart muz cumhuriyeti değiliz o kadar

Hakan
Hakan
1 ay önce

Umarım bu açıklamaya misilleme olarak 2 gün içinde ısrarla içerik kaldırma talebinde bulunulur da defolup gidersiniz, sanki faydanız var utanmadan tehdit ediyorlar, olan sizin reklam gelirlerinize olacak alın temsilciliğinizi pılınızı pırtınızı nereye gidiyorsanız gidin!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Devlet büyüklerimiz daha iyi bilir ama ben yetkili olsam. Temsilcilerini kabul etmem. Açıklamalarını geri çekip Türkiye’den özür dilemedikçe…

Dediğim gibi,
Bence…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Facebook, Instagram WhatsApp kapatılmalı benim onlara ihtiyacım yok onların benim ve bizlerin kukla olmasına ihtiyacı var, demokrasi özgürlük hikâye

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İşinize gelmeyeni engellerken aklınıza gelsseydi ya…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

senin tehdit olarak gördügün sey bizim ifade özgürlügümüz

teknoloji dostu
teknoloji dostu
1 ay önce

3 ay engel yediiler mi, biz Türkiye ile Çalışmak istiyoruz diye paylaşımlar yaparlar

sssdesas
sssdesas
1 ay önce

Özgür ifade diyorlar daha kendi devlet başkanlarının özgür ifadesine saygıları yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kuyruğu dik tutacak ya ondan , ama sartel devlette indirdim aşağı essek gibi yapacak istenenleri

Nusret
Nusret
1 ay önce

Özgür ifade hiçbir yerde yok; Türkiye ve benzerlerinde daha da yok!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Keşke açmasalardı be yobazlar çıldırsaydı d

" Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  2. 2 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  3. 3 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  4. 4 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  5. 5 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  6. 6 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  7. 7 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  8. 8 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  9. 9 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  10. 10 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri